ABD’de 16 ayrı resmi istihbarat teşkilatı bulunuyor. Hepsinin görev alanı farklı, ancak kimi zaman birlikte çalışmaları da mümkün.

O halde Donald Trump neden "özel bir istihbarat birimi" kurdurmak istiyor? İddiayı ortaya atan haber-araştırma sitesi the Intercept'e göre Trump, yerleşik düzenin kendisine doğrudan bilgi akışını engellediğini düşünüyor. Üstelik CIA başkanını kendisi atamış olsa da.

Bu özel birimi kurmak üzere Beyaz Saray'a teklifin ilk olarak Blackwater'ın kurucusu Erik Prince'den geldiği belirtiliyor. Blackwater Amerikan yönetimine Irak ve Afganistan'da özel güvenlik hizmetleri vermiş, bu dönemde sivillere yönelik saldırılar gerçekleştirdiği iddiasıyla çalıışanları yargılanmış ve ceza almış bir şirket.

Her ne kadar Prince bu şirketi adını değiştirip satsa da halen Ortadoğu'da güvenlik ve istihbarat hizmetleri veren bir danışmanlık şirketinin sahibi. Ve en büyük müşterisi Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Halife Bin Zayid El Nahyan. Abu Dabi Emiri de olan El-Nahyan'a 7 yıldır hizmet veren Erik Prince, Emirin adına çeşitli ülkelerle istihbarat ve güvenlik görüşmeleri yapıyor. Amerikan basınına göre Prince ayrıca, Trump yönetiminin Rusya ile irtibat kurmasına aracılık eden isimlerden.

Erik Prince ağustos ayında da Trump yönetimine, Afganistan'da özel bir harekat birimi kurmayı önermişti. Geçmişteki karanlık siciline rağmen Beyaz Saray kendisine yakın bu isimle işbirliğine sıcak bakıyor. Trump'ın eğitim bakanı Betsy Devos da Eric Prince'in ablası.

The Intercept'in haberine göre, kurulacak özel istihbarat örgütünün ABD hükümeti adına gerçekleştireceği faaliyetler şöyle;

Ortadoğu’da terörist grupların liderlerini kaçırıp Amerika’ya getirmek, Avrupa’da DAEŞ ve benzeri örgütlere karşı propaganda yapmak, İran ve Kuzey Kore benzeri ülkelerde istihbarat faaliyetlerinde bulunmak.

Fakat, böyle bir örgütün nasıl denetleneceği, kime hesap vereceğinin hukuki zemini epey tartışmalı. Çünkü ABD’de bütün istihbarat kurumları gerektiğinde Senato’da yapılan oturumlarda eylemlerini açıklamakla yükümlü. Erik Prince’in geçmişi düşünüldüğünde ise, "hesap vermekten uzak işlere yakınlığı" açıkça görülüyor.