Amerikan basınının Donald Trump'ın ekibine yakın isimlere dayandırdığı haberlere göre, ABD Çalışma Bakanlığı için Hardee's ve Carl's Jr adlı hazır yemek restoran zincirinin CEO'su Andrew Puzder seçildi.

Puzder, adaylığının kesinleşmesiyle birlikte Trump'ın ekonomi yönetimi için özel sektörden transfer ettiği üçüncü isim olacak.

Trump, geçtiğimiz günlerde ABD Hazine Bakanlığına eski Goldman Sachs ortağı Steve Mnuchin'i ve Ticaret Bakanlığına milyarder iş adamı Wilbur Ross'u aday göstermişti.

ASGARİ ÜCRETİN ARTIRILMASINA KARŞI

Puzder, federal asgari ücretin 15 dolara yükseltilmesinin, küçük ölçekli şirketlere ve düşük vasıflı işçilere zarar vereceğine yönelik görüşleriyle tanınıyor.

Geçen sene Wall Street Journal (WSJ) için kaleme aldığı makalede, Puzder, "Asgari ücrette ciddi artışlar için verilen mücadele, yaşanabilir bir maaş sağlamak yerine milyonlarca kişiyi tamamen maaşsız bırakabilir." değerlendirmesini yapmıştı.

Trump ve Puzder
Trump ve Puzder

Ayrıca ABD Başkanı Barack Obama tarafından hayata geçirilen sağlık reformunun (Obamacare) iptal edilmesini savunan Puzder, Trump'a seçim kampanyası süresince danışmanlık yapmıştı.

"11 MİLYON GÖÇMEN SINIR DIŞI EDİLEMEZ"

Öte yandan, Puzder'ın göçmenler konusundaki görüşlerinin, Donald Trump'ın milliyetçi söylemleriyle uyuşmaması dikkati çekiyor.

Puzder, WSJ'da geçen temmuz ayında yayımlanan makalesinde, "11 milyon insanı sınır dışı etmenin, uygulanabilir olmadığına inanıyorum ve Trump'ın sonunda bu görüşü benimseyeceğini umuyorum." ifadelerini kullanmıştı.

YILLIK MAAŞI 1 MİLYON DOLARIN ÜSTÜNDE

Bu arada, Puzder'ın yıllık maaşının, hazır yemek şirketi tarafından 2012'de ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonuna sunulan belgelere göre, 1 milyon doların üstünde olması basına yansıyan ilginç ayrıntılar arasında yer alıyor.

Puzder, yıllık maaşını 205 bin dolara düşürecek yeni görevinde Trump'ın istihdama yönelik hırslı vaatlerinin gerçeğe dönüştürülebilmesi için çabalayacak. Kariyerini özel sektörde geçiren Puzder, Trump tarafından aday gösterilmesi ve Senatoda onaylanması halinde ABD tarihinde en az kamu deneyimine sahip çalışma bakanlarından biri olacak.