Trump'ın danışmanından Türkiye ve Katar'a suçlama

ABD Başkanı Trump'ın pazartesi günü yeni ulusal güvenlik stratejisini açıklayacağı duyuruldu. Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı General McMaster, "Katar ve Türkiye'nin Müslüman Kardeşler gibi aşırıcı örgütlerin sponsorluğunu yaptıklarını" iddia etti.

Haberler - NTV Haber 13.12.2017 - 13:36 | Son Güncelleme : 13.12.2017 - 14:42

Trump'ın danışmanından Türkiye ve Katar'a suçlama

ABD'nin başkenti Washington'da "Policy Exchange" düşünce kuruluşunun toplantısında konuşan General Herbert R. McMaster radikal İslam'ın hayır kurumları, medreseler ve diğer sosyal organizasyonlar aracılığıyla yükseldiğini öne sürdü.

Müslüman Kardeşler konusundaki bir soru üzerine, on yıllar önce Suudi Arabistan'ın bu tip örgütlere destek verdiğini söyleyen McMaster bugün bu rolün Katar ve Türkiye tarafından üstlenildiğini öne sürdü.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster Türkiye'nin Batı'dan uzaklaştığını da iddia etti.

Müslüman Kardeşler örgütü ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu tarafından terör örgütü listesine alınmış ancak konu, Temsilciler Meclisi ve Senato'da görüşülmemişti.

ABD'li General McMaster, Çin ve Rusya'nın ABD'nın çıkarlarına küresel tehdit oluşturduğunu da iddia etti.

McMaster, Moskova'nın ABD'nin müttefiklerini kendi tarafına çekmeye çalıştığını söyledi.

"Rusya yepyeni bir savaş yürütüyor" diyen ABD'li General McMaster, İran ve Kuzey Kore için "haydut devlet" ifadelerini kullandı. Açıklamaya Rusya'dan yanıt gecikmedi. Kremlin'den yapılan açıklamada "Suçlamaların hiçbir dayanağı yok" denildi.

YENİ DOKTORİNDE NELER VAR

ABD Başkanı Donald Trump'ın pazartesi günü açıklaması beklenen yeni doktrini dört maddeden oluşuyor. Bunlar; ABD devletini ve halkını korumak, Amerikan refah seviyesini arttırmak, barışı güç kullanarak korumak ve Amerika'nın nüfuzunu arttırmak olarak özetleniyor.

Sayfa Yükleniyor...