İlişkili Haberler

Amerika Birleşik Devletleri'nde TRump yönetiminin Suriye politikası mercek altında. Eğit-donat programının sona erdirildiği iddiası sonrası Amerikan basınında, “Rusya ile işbirliği, Trump’ın Suriye stratejisinde merkezi unsur hale geldi” yorumları yapılıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Esad rejimine karşı savaşan ılımlı muhaliflere yönelik eğit-donat programını sona erdirdiği iddialarına ilişkin ise Beyaz Saray ve CIA'den bir açıklama yok.

Donald Trump ise iddialara Twitter hesabından yanıt verdi. Haberi yayımlayan Washington Post gazetesine yüklendi. Trump, "Washington Post, Esad'a karşı savaşan Suriyeli muhaliflere yapılan geniş çaplı, tehlikeli ve savurgan ödemelere son vermemle ilgili gerçekleri çarptırmıştır" ifadesini kullandı.

Trump'ın tepkisi, ABD Başkanı'nın iddiayı doğruladığı yorumlarına neden oldu.

TRUMP'TAN GAZETECİLERE TEPKİ

"RUSYA ETKİSİ Mİ"

Trump'ın kararı, "Suriye politikasında Rusya etkisi mi?" yorumlarını da beraberinde getirmiş durumda.

Washington Post gazetesinde yayımlanan son makalede, “Rusya ile işbirliği, Trump’ın Suriye stratejisinde merkezi unsur hale geldi” yorumu yapıldı.

Moskova'nın Suriyeli muhaliflere eğitim ve silah yardımının uzun süredir bitirilmesini istediğini yazan gazete; Rusya'nın uzun vadede ABD üzerinde avantaj sağlayabileceğini öne sürdü.

Suriye konusu Trump'ın Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile basın toplantısında da gündemindeydi.

Trump toplantı sonrası yaptığı konuşmasında, "Esad'ın hayranı değilim. Onun kendi ülkesine ve insanlığa karşı yaptığı şeyler korkunç. Bunu uzun zamandır söylüyorum. Esad'ın yaptıklarına seyirci kalacak biri değilim" ifadelerini kullandı. Konuşmasında Obama yönetimini de eleştiren Donald Trump, "Obama döneminde kimyasal silah kullanımında kırmızı çizgiler çizildiğini, ancak Esad rejiminin bu silahları kullanmasının ardından hiçbir şey yapılmadığını" söyledi.