NTV

Trump'ın ekibinde sürpriz istifa

ntv.com.tr

Dünya

ABD'de 8 Kasım'daki seçimlerde başkan seçilen Donald Trump "geçiş dönemini" yürütecek ismi değiştirdi. Trump, New Jersey valisi Chris Christie ve ona yakın iki ismi görevlerinden aldı.

İlişkili Haberler

ABD'de ocak ayında başkanlık koltuğunu Barack Obama'dan devralacak olan Trump, "geçiş dönemini" yürütecek ekibin başına başkan yardımcısı Mike Pence'i getirdi. Trump "geçiş dönemini" yürütecek isim olarak daha önce New Jersey valisi Chris Christie'yi açıklamıştı.

Trump'ın bu kararının ardından Christie'ye yakın iki isim daha görevlerinden uzaklaştırıldı.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi eski Başkanı Mike Rogers "geçiş dönemini" yürütecek ekipte ulusal güvenlikten sorumluydu. Rogers dün yaptığı açıklamayla bu görevden ayrıldığını açıkladı.

Yine ulusal güvenlik ekibinde yer alan ve New Jersey valisi Chris Christie'ye yakın bir isim olan Matthew Freedman'da görevden uzaklaştırıldı.

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, söz konusu değişikliklerin arkasında Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın eşi Jared Kushner bulunuyor.

Ivanka Trump'ın eşi Jared Kushner'ın New Jersey valisi Chris Christie'den intikam aldığı iddia edildi.  
Ivanka Trump'ın eşi Jared Kushner'ın New Jersey valisi Chris Christie'den intikam aldığı iddia edildi.  

Kushner'in bu hamleyle New Jersey valisi Chris Christie'den intikam aldığı belirtiliyor. Christie 2004 yılında New Jersey savcısı olduğu dönemde , Jared Kushner'ın babasını vergi kaçırma suçlamasıyla cezaevine göndermişti.

"Geçiş dönemini" yürütücek ekipte değişiklikler sonrası Donald Trump Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Trump, kabine ve hükümetteki diğer pozisyonlar için son sözü kendisinin söylediğini, geçiş süreciyle ilgili organizasyonun planladığı gibi devam ettiğini söyledi.

ETİKETLER