Trump'ın "Güneş duvarı" önerisini çaldığı iddia edildi

ABD Başkanı Trump'ın "bana ait" dediği “Meksika sınırı duvarı”na güneş panelleri yerleştirilmesi fikrinin aslında ona ait olmadığı konuşuluyor.

NTV Haber 23.06.2017 - 04:30 | Son Güncelleme : 23.06.2017 - 04:32

Trump'ın "Güneş duvarı" önerisini çaldığı iddia edildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın tartışmalı seçim vaatlerinden biri olan Meksika sınırı duvarı"farklı bir boyut kazandı. Trump, Meksika sınırına inşa etme vaadinde bulunduğu duvarla ilgili "yeni bir fikri" olduğunu açıkladı. ABD Başkanı'nın kendi fikri olarak sunduğu projenin aslında tekliflerde var olduğu iddia edildi.

Iowa'da halka seslenen Trump, duvarı güneş panelleriyle kaplayabileceklerini söyleyerek şu açıklamaları yaptı:

 “Eşsiz bir şeyi hayal ediyoruz. Güney sınırından bahsediyoruz. Bolca güneş, bolca sıcak var. Sınıra bir güneş enerjisi duvarı inşa etmeyi düşünüyoruz. Enerji üretecek ve kendi parasını çıkaracak. Böylece meksika çok daha az para ödemek zorunda kalacak. İlk kez size söylüyorum.. Bir düşünün, ne kadar yüksek olursa o kadar değerli olur öyle değil mi.. Evet çok iyi bir hayal gücü.. Değil mi.. İyi.. Benim fikrim !”

İç Güvenlik Bakanlığı'nın duvar ile ilgili tasarım çağrılarına yaklaşık 200 şirket cevap vermişti. 

Las Vegas'tan  bir şirketin önerdiği tasarımın, çelik, çimento ve güneş panellerinden oluştuğu belirtildi.

Ayrıca Wall Street Journal'da mart ayında yayınlanan bir makalede iki akademisyen Meksika ınırına inşa edilmesi planlanan duvara güneş panelleri yerleştirilmesini önermişti.

Trump, nisan ayında  Kongre'ye sunduğu bütçe tasarısından Meksika sınırına örmek istediği duvar için talep ettiği ödeneği çıkarmıştı.

Sayfa Yükleniyor...