ABD Başkanı Donald Trump'ın dünya gündemine bıraktığı son bombanın etkileri devam ediyor. İsrail'deki ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınacağı ve kentin İsrail'in başkenti olarak kabul edileceğine yönelik tüm dünyadan peşpeşe tepkiler gelmeye devam ediyor. 

Konuya ilişkin henüz yorum yapmamış olan Rusya'dan da ilk tepki geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, "Rusya'nın ABD Başkanı Trump'ın Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma planının Filistin ve İsrail arasında yaratacağı yeni çatışmalar konusunda endişeli olduğunu" söyledi. Peskov sözlerini, "Yine de kesin bir karar verilene kadar konuyu tartışmayacağız" dedi. 

HAMANEY: ABD'NİN FİLİSTİN KONUSUNDA ELLERİ BAĞLI

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'den ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına yanıt geldi. Hamaney "ABD'nin Filistin konusunda elleri bağlı. Amaçlarına ulaşamıyorlar" dedi. Hamaney ayrıca "Filistin özgürleşecek ve Filistin halkı zafere ulaşacak" ifadelerini kullandı.

VATİKAN PLAN'DAN ENDİŞELİ

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planından derin endişe duyduğunu belirtti.

Vatikan'daki Papa 6. Paulus salonunda çarşamba günleri yaptığı genel kabul oturumuna katılan Papa, ABD'nin Kudüs planına özel olarak değindi.

Oturumun son bölümünde, "Şimdi benim düşüncelerim Kudüs'le. Son günlerde ortaya çıkan durum nedeniyle duyduğum derin endişe karşısında sessiz kalamam" diyen Papa, Birleşmiş Milletler (BM) kararı uyarınca kentin statüsüne saygı duyulması çağrısında bulundu.

Papa, Kudüs'ün hem Yahudiler hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için kutsal tek şehir olduğunu, bu üç dinin de ibadet yerlerini bünyesinde bulundurduğunu ve bu nedenle barışa yönelik özel bir yeri olduğunu ifade etti.

NETANYAHU KUDÜS'E DEĞİNMEDİ. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Beyaz Saray'dan gelen açıklamanın ardından ilk kez kameralar karşısına geçti. Başbakan Netanyahu, konuşmasında İsrail'in ekonomik gücünden ve uluslararası etkinliğinden bahsederek ülkesinin ABD'yle olan ilişkilerine güçlü olduğuna vurgu yaptı. Yaklaşık 21 dakikalık bir konuşma yapan Netanyahu Kudüs konusuna ise değinmedi. 

NATO: KARARA SAYGILIYIZ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'nin, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planının ülkenin kendi vereceği karar olduğunu ve bu karara "saygı duyduğunu" bildirdi.

Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında düzenlenen NATO-Gürcistan Komisyonu toplantısının ardından basına açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin sorularını cevapladı.

ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesi planına yönelik bir soru üzerine Stoltenberg, "Bu tür konularda karar alma yetkisi ülkelere ait. Buna saygı duyuyorum. Başkan (Donald) Trump bugün bir konuşma yapacağını açıkladı. Bu konuşma henüz yapılmadı. Dolayısıyla henüz yapılmamış bir konuşma hakkında yorum yapmak için biraz erken olduğunu düşünüyorum." dedi.

Stoltenberg, NATO'nun Ortadoğu Barış Süreci'nin bir parçası olmadığını ancak tüm ittifak üyelerinin Ortadoğu'daki soruna barışçıl çözüm bulunması için çabaları desteklediğini vurguladı.

KUDÜS NEDEN ÖNEMLİ?