Trump: Kürtaj olan kadın cezalandırılmalı

ABD'de Cumhuriyetçi aday adayı Donald Trump'ın "Kürtaj olan kadın cezalandırılmalı" sözleri büyük tepki çekti. Hillary Clinton, Trump'a tepkisini Twitter hesabından yazdığı mesajla verdi.

Haberler - ntv.com.tr 31.03.2016 - 10:56 | Son Güncelleme : 31.03.2016 - 10:58

Trump: Kürtaj olan kadın cezalandırılmalı

ABD'de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti aday adayı emlak milyarderi Donald Trump, Amerikan MSNBC televizyonuyla bir röportaj yaptı. Trump, "ABD'de kürtaj yasaklanırsa, kürtaj olan kadın da cezalandırılmalı" dedi. Trump, kürtaj olan kadınlara para cezası mı yoksa hapis cezası mı verilmeli konusunda ise açıklama yapmadı.

ABD'deki kadın ve sivil toplum örgütlerinin sert tepkisi sonrası Trump geri adım atarak, "Kadın değil kürtajı yapan doktorlar cezalandırılmalı. Kadın böyle bir durumda karnında taşıdığı hayat gibi kurban durumunda" dedi.

"BEYAZ SARAY'IN YANINA DAHİ YAKLAŞMAMALI"

Trump'ın bu açıklamalarına bir tepki de, Demokrat Parti'nin başkan aday adayı Hillary Clinton'dan geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Clinton, Trump'ın açıklamaları için şu mesajı yazdı: "Daha kötüsü olamaz derken böyle bir açıklama geliyor. Korkunç ve çok şey anlatıyor."

Twitter hesabında Trump'ın kürtajla ilgili sözlerinin yer aldığı videoyu paylaşan Clinton, "Kadın haklarını bu şekilde zedeleyen biri, Beyaz Saray'ın yanına dahi yaklaşmamalı" dedi.

MUHAFAZAKARLAR GÜNDEME GETİRİYOR

Kürtaj, ABD Yüksek Mahkemesi'nin kararıyla 1973 yılından bu yana yasal. Ancak konu ABD siyasetinin önde gelen tartışmalı konuları arasında yer alıyor. Özellikle Cumhuriyetçi Parti içerisinde muhafazakar kanat, kürtaj karşıtı politikalar geliştiriyor. Her seçim döneminde kürtaj da, önemli bir konu olarak öne çıkıyor.

Sayfa Yükleniyor...