Trump'ın Meksika sınırına duvar örmesi gerçekçi mi?

ABD Başkanı Trump göçmenlerin ülkesine girmesini engellemek için Meksika sınırına duvar örmeyi planlayan kararnameye imza attı. "Başkanlık emri" ile inşaat talimatı veren Trump'a komşu Meksika'dan sert tepki var. ABD ile Meksika arasındaki ticaret hacmine bakıldığında ise, ABD'nin ihracatta 70 milyar dolar önde olduğu görülüyor. ABD'ye giden Meksikalı göçmen sayısında da düşüş var.

26.01.2017 - 11:36 | Son Güncelleme : 26.01.2017 - 12:38

Trump'ın Meksika sınırına duvar örmesi gerçekçi mi?

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, ABD Başkanı Donald Trump'ın iki ülke sınırına ördüreceği duvarın parasını ödemeyeceklerini söyledi.

TRUMP'A VİDEO MESAJLA CEVAP

Meksika Devlet Başkanı Pena Nieto, Trump'ın Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameyi imzalamasının ardından yayınladığı video mesajda, Meksika'nın engellere ve duvarlara inanmadığını belirterek Trump'ın bu kararını kınadı.

Meksika Devlet Başkanı Nieto, Trump'ın sınıra duvar kararına tepki gösterdi. Nieto'nun Washington ziyaretini iptal edip etmeyeceği merakla bekleniyor. 
Meksika Devlet Başkanı Nieto, Trump'ın sınıra duvar kararına tepki gösterdi. Nieto'nun Washington ziyaretini iptal edip etmeyeceği merakla bekleniyor. 

"Defalarca söyledim, Meksika hiçbir duvar için para ödemeyecek" diyen Nieto, Devlet Başkanı olarak Meksika ve Meksikalıların çıkarlarını savunacağını dile getirdi.


Meksika Devlet Başkanı Nieto, "Meksika, Amerikan halkına dostluğunu, hükümetine ise anlaşmaya varma arzusunu sunuyor" ifadesini kullandı.

ZİYARETİNİ İPTAL ET BASKISI

Devlet Başkanı Nieto, 31 Ocak'ta Trump ile görüşmek için Washington'a yapacağı ziyareti iptal edip etmeyeceğine ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Muhalefet partisinin yöneticileri ise Nieto'ya Beyaz Saray ziyaretini iptal etmesi çağrısında bulundu.

Meksika eski Devlet Başkanı Vicente Fox da Trump'ın duvar kararına Twitter hesabından sert tepki gösterdi. 
Meksika eski Devlet Başkanı Vicente Fox da Trump'ın duvar kararına Twitter hesabından sert tepki gösterdi. 

"KAHROLASI DUVAR İÇİN TEK KURUŞ YOK"

ABD Başkanı Donald Trump'ın Meksika sınırına duvar kararına Meksika eski Devlet Başkanı Vicente Fox da sosyal paylaşım hesabı Twitter'dan sert tepki gösterdi. Trump'ın Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer'a doğrudan Twitter atan Vicente Fox, "Meksika kahrolası duvar için tek kuruş ödemeyecek" dedi.

"ULUSLARARASI MAHKEMELERE TAŞIYACAĞIZ"

Meksika'nın başkenti Meksiko Belediye Başkanı Andres Manuel de Trump'ın kararına sert tepki göstererek, "Bu kararı uluslararası mahkemelere taşıyacağız" şeklinde konuştu.

RYAN'DAN TRUMP'IN PLANINA DESTEK

Trump karşıtlığıyla bilinen ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü Cumhuriyetçi Paul Ryan, önümüzdeki aylarda Meksika sınırında inşa edilecek duvarın maaliyetinin ABD tarafından karşılanacağını söyledi.

MSNBC internet sitesine demeç veren Ryan, "İlk aşamada maaliyeti biz karşılayacağız. Daha sonra Meksika'yı bu işe dahil etmenin birçok yol var. Trump'ın ABD halkına sınırları güvenli hale getirme sözü var. Duvar bunun en önemli parçası. Biz de aynı fikirdeyiz" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump Meksika sınırına 3200 kilometrelik bir duvar örmeyi planlıyor. 
ABD Başkanı Donald Trump Meksika sınırına 3200 kilometrelik bir duvar örmeyi planlıyor. 

TRUMP DUVARLA NEYİ AMAÇLIYOR 

ABD Başkanı Donald Trump seçim döneminde verdiği vaadi yerine getirerek "başkanlık emri" ile Meksika sınırına duvar inşa edilmesi emrini verdi.

Trump sınırda inşa edilecek 3200 kilometrelik duvarın parasını Meksika'dan alacağını iddia ediyor. Duvarın 8 ile 12 milyar dolara mal olması bekleniyor.

TRUMP DUVARI NASIL FİNANSE EDECEK

Trump'ın söz konusu parayı Meksika'dan nasıl olacağı ise merak konusu. Trump, ABD'ye yasadışı yollarla giriş yapan ve yaşayan göçmenlerin Meksika'ya yıllık 25 milyar dolar havale ettiğini belirtiyor.

Trump yasadışı göçmenlerin havale ettiği paraya vergi koyarak, duvarı finanse edeceğini ileri sürüyor.

Meksika vatandaşları için vize ücretini ciddi biçimde arttırmayı planlayan Trump ayrıca bu ülkeden ABD'ye giren mallar için yüksek gümrük vergileri getirmeyi amaçlıyor.

TİCARET DENGESİ HANGİ ÜLKENİN LEHİNE

ABD Başkanı Donald Trump'ın iddia ettiği gibi iki ülke arasındaki ticaret hacmi dengesi Meksika lehine bozulmuş mu? Veriler Trump'ı yalanlıyor.

2015 verilerine göre, Meksika ABD'den 303.3 milyar dolar ithalat gerçekleştiriyor. Meksika'nın ABD'ye ihraaç ettiği malın değeri ise 235.8 milyar dolar.

GÖÇMEN SAYISINDA DÜŞÜŞ VAR

ABD Başkanı Donald Trump'ın sınıra duvar örmek için en önemli gerekçelerinden biri de yasadışı göçmen akışı.

Oysa veriler Trump'ı bu konuda da yalanlıyor. Washignton merkezli Pew Araştırma Merkezi'nin verilerine göre, son 15 yılda Meksika'ya yasadışı göçte gerileme yaşanıyor.

2014 verilerine göre, 140 bin Meksikalı göçmen ABD'den ayrılarak ülkesine geri döndü. Aynı yıl içerisinde ABD'ye giden Meksikalı göçmen sayısı ise daha az.

Sayfa Yükleniyor...