Trump'ın Oval Ofis'e astığı fotoğraf kime ait?

ABD Başkanı Donald Trump 20 Ocak'ta koltuğu devraldıktan kısa bir süre sonra Oval Ofis'e Andrew Jackson'ın fotoğrafını astı. ABD'nin 7. Başkanı olan Jackson, yerlilere karşı sert tutumu ve köle sahibi olmasıyla biliniyordu.

ntv.com.tr 16.03.2017 - 11:19 | Son Güncelleme : 16.03.2017 - 12:28

Trump'ın Oval Ofis'e astığı fotoğraf kime ait?

ABD Başkanı Donald Trump göreve geldikten sonra 150 yıl önce koltuğa oturmuş bir başkanın fotoğrafını Oval Ofis'e yerleştirdi. Bu başkan kendisine has popülizmiyle bilinen ve o dönem Amerika'da yaşayan Kızılderililere karşı acımasız kararlar alan Andrew Jackson'dan başkası değil. 1828'den 1837'ye kadar ABD başkanlığını yapan Jackson ülke tarihinde önemli yer edinmiş isimlerden.

Kendisine has popülizmiyle sonraki jenerasyonları etkilemiş Jakson, savaş kahramanı, Amerikan milliyetçisi, yerlilere eziyet çektiren lider ve kışkırtıcı bir başkan olarak biliniyordu. Trump'ın Baş Stratejisti Steve Bannon seçimlerden hemen sonra, "Jakson'ın popülizmi gibi biz de tamamıyla yeni olan bir siyasi hareket yaratacağız" ifadelerini kullanmıştı. Bannon, Trump'ın görevi devralma kutlamalarının da "Jacksonvari" olduğunu belirtmişti.

Donald Trump sadece Jakson'ın fotoğrafını Oval Ofis'e asmakla kalmayıp, biyografisini de sürekli olarak masasının üzerinde bulundurmaya başladı. Dün Jackson'ın doğum yeri olan Nashville'e giden Donald Trump, Jackson'ın kendisi gibi ilk olarak siyasi elitlerle mücadele etmek zorunda kaldığını söyleyerek, "Seni çok iyi anlıyorum Jackson" ifadelerini kullandı. Ancak 2016 Mayıs'ında Donald Trump'la röportaj yapan Washington Post muhabiri Jon Meacham, "Trump'la mayıs ayında tarih ve kendisinin rol modelleri hakkında konuştum ama Trump Jackson'ın adını hiç kullanmadı" dedi.

"JACKSON'DAN SONRA HALKININ NABZINI TUTAN EN İYİ LİDER"

Beyaz Saray'ın yeni üst düzey danışmanı Stephen Miller, medyanın Trump'a yaklaşımını eleştirirken yeni başkanın, "Andrew Jackson'dan sonra halkın nabzını tutan en iyi lider" olduğunu ifade etti. 

OBAMA RESMİNİ PARADAN KALDIRDI

ABD'nin 44. Başkanı Barrack Obama, görevi bırakmadan önce ABD'nin 7. Başkanı Andrew Jackson'ın fotoğrafını 20 dolarlık banknotun üzerinden kaldırmıştı. Obama bu kararın gerekçesi olarak Jakson'ın köle sahibi olmasını göstermişti. Jackson'un ölmeden önce Nashville'deki çiftliğinde 150'den fazla köle çalıştırdığı tahmin ediliyor. 20 dolarlık banknotta Jackson'ın yerine 1800'lü yıllarda köleliğin kaldırılması için mücadele eden Harriet Tubman'ın fotoğrafı kullanılmaya başlandı.

Sayfa Yükleniyor...