Trump'ın seçilmesine dünyadan ilk tepkiler

Donald Trump'ın ABD'nin yeni Başkanı olmasının ardından dünyanın farklı bölgelerindeki ülkelerden ilk tepkiler gelmeye başladı. Putin, Trump'a gönderdiği mesajında iki ülkenin işbirliği yapmasını umut ettiğinin altını çizdi. Taliban'dan yapılan açıklamada ise Trump'tan Afganistan'daki ABD askerinin varlığına son verilmesi istendi. ABD'nin son zamanlarda ilişkilerini düzeltmeye çalıştığı Küba ise ordusuna askeri tatbikat talimatı verdi.

ntv.com.tr 09.11.2016 - 10:07 | Son Güncelleme : 09.11.2016 - 17:46

trump-tepki.jpg

Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump ABD'nin 45'inci Başkanı oldu. Sandıktan çıkan bu sonuca dünya genelinde siyasilerinden ilk tepkiler ise şöyle 

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen sonucu "büyük bir şok" olarak nitelendirdi. 

Almanya Şansölyesi Angela Merkel ise, "Trump'ı tebrik ediyorum" dedi. Merkel, "Demokrasi, özgürlük, hukukun üstünlüğüne saygı ve insanlar arasında hiçbir ayrım yapmadan onlara saygı ABD'yle ortak olarak paylaştığımız değerlerdir" diye devam etti.

"NE YAPACAĞI HAKKINDA HİÇBİR FİKRİMİZ YOK"

Merkel'in partisinden bir yetkili ülke basınına verdiği demeçte ise "ABD Başkanının ne yapacağı hakkın hiçbir fikrimiz yok" 

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, sonucun bu sonucun ABD – Fransa ilişkilerini zayıflatmaması gerektiğinin altını çizdi. 

LE PEN, TRUMP'I KUTLADI

Fransa'nın aşırı sağ partisi NFP'nin lideri Le Pen ise Trump'ı kazandığı zaferden dolayı kutladı. 

PUTIN'DEN MESAJ 

Trump'ın zaferinin ardından Cumhuriyetçi Parti'nin adayına bir mesaj da Putin'den geldi. Putin, Trump'a gönderdiği mesajında iki ülkenin işbirliği yapmasını umut ettiğinin altını çizdi.

TALİBAN'DAN "ASKERLERİ ÇEK" ÇAĞRISI

Başkanlık yarışında ipi göğüsleyen taraf olan Trump'a bir mesaj  da Taliban'dan geldi. Terör örgütünden yapılan açıklamada Trump'tan Afganistan'daki ABD askerinin varlığına son verilmesi istendi. 

NATO'DAN TRUMP'A TEBRİK MESAJI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "ABD'nin 45. Başkanı olan Donald Trump'ı tebrik ediyorum ve kendisiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum" dedi. Stoltenberg Trump'la tanışmayı istediğini ve 2017'de Brüksel'de yapılacak olan NATO zirvesinde kendisini karşılayacağını belirtti. NATO Genel Sekreteri ayrıca güçlü bir ABD liderliğinin her zamanki gibi önemli olduğunu, güçlü bir NATO'nun ABD için yararlı olduğunu belirtti. 

HOLLANDE: YENİ BİR BELİRSİZLİK DÖNEMİNİN BAŞLANGICI

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ABD başkanlığına seçilen Donald Trump sonrası "belirsiz" bir döneme girileceğini söyledi.

Hollande, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı konuşmada, ABD seçimlerini değerlendirdi.

Konuşmasına Trump'ı elde ettiği zaferden dolayı tebrik ederek başlayan Hollande, "Artık yeni bir belirsizlik döneminin başlangıcı." dedi. Hollande, Trump'ın seçilmesinin, başta Ortadoğu ve ekonomik ilişkiler olmak üzere birçok alanda bir takım endişelere neden olduğuna işaret etti.

"Avrupa, kendi ilkelerini korumak için birleşmeli." ifadesini kullanan Hollande, Trump'ın seçim zaferinin, terörle mücadele ve evrensel barış noktasında bir takım soru işaretleri doğurduğu değerlendirmesinde bulundu.

Hollande, herşeye rağmen yeni Amerikan yönetimiyle tüm bu konuları derinlemesine tartışacaklarını da sözlerine ekledi.

İRAN: NÜKLEER ANLAŞMAYA SADIK KALMALI

İran Dışişleri'nden yapılan açıklamayla ABD'yle yapılan nükleer anlaşmanın önemine atıfta bulunularak, "Trump nükleer anlaşmayı uluslarası bir sözleşme olarak görüp ona sadık kalmalıdır" denildi. 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "ABD'deki seçim sonuçlarının İran'ın politikalarına hiçbir etkisi bulunmuyor" dedi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, başkent Tahran'daki Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Ruhani, ABD başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'ın kazanmasına ilişkin "ABD seçimlerinin İran'ın politikalarına hiçbir etkisi bulunmuyor." ifadesini kullandı.

KÜBA'DAN ASKERİ TATBİKAT

ABD'de Donald Trump'ın 45. Başkan seçilmesinin ardından Küba'da düşman hareketlerinin engellenmesi için askeri tatbikat yapma emri verildi. Küba tatbikatı direkt olarak Trump'ın zaferiyle ilişkilendirmedi. Donald Trump, ABD ve Küba arasındaki gerilimin yumuşatılmasına ilişkin politikalara karşı çıktığını açıklamıştı. 

MAY'DEN KUTLAMA

Brexit sonrası İngiltere'nin Başbakan koltuğununa oturan Theresa May, seçim sonuçlarının ardından Trump'ı tebrik ettiğini açıkladı. May, İngiltere ve ABD'nin ticaret, güvenlik ve savunma alanlarında sıkı bir ilişki kurmaya devam edeceğini belirtti. May İngiltere ve ABD arasında devamlı ve özel bir ilişkinin bulunduğunu söyledi. 

"DAHA YAPICI BİR DİYALOG KURULMASINI UMUT EDİYORUZ"

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin, Donald Trump'ın ABD Başkanı seçilmesinin ardından Washington ve Moskova arasında daha yapıcı bir diyalog kurulmasını umut ettiğini söyledi.  

Volodin, Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Mevcut Rusya-ABD ilişkileri dostane olarak nitelendirilemez. Yeni ABD Başkanı ile daha yapıcı bir diyaloğun mümkün olacağına inanmak istiyorum. Rusya Parlamentosu bu yönde atılacak tüm adımları destekleyecektir" dedi.  

Rusya'nın ABD halkının seçimine saygı duyduğunun altını çizen Volodin, "Bizim için önemli olan ilişkilerimizin karşılıklı saygı ve eşit ortaklık temelinde gelişmesi ve iş birliğinin karşılıklı yarar sağlaması. Ancak bu durumda ilişkilerimizi iki ülke halkının çıkarlarına cevap veren yeni bir seviyeye çıkartabiliriz" ifadelerini kullandı.  

GÜNEY KORE'DEN İLK TEPKİ

Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se ülke basınına yaptığı açıklamada Kuzy Kore'nin füze denemelerine atıfta bulunarak Trump'ın Başkanlığında ABD'nin bölgedeki politikasının devam etmesini beklediklerinin altını çizdi. 

"AVRUPA'NIN GÜCÜNÜ YENİDEN KEŞFEDECEĞİZ"

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, seçim sonuçlarını değerlendirdiği açıklamasında "Birlikte çalışarak Avrupa'nın gücünü yeniden keşfedeceğiz" ifadesine yer verdi. 

İSKOÇYA: ABD VE DÜNYA ENDİŞENİN NE OLDUĞUNU ANLAYACAK

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon Trump'ın seçimden zaferle çıkmasının ardından yaptığı açıklamasında, "Trump'ın zaferinden sonra Amerika'da ve dünyada birçok insan gerçek kaygının ne olduğunu daha iyi anlayacak" dedi.

"TRUMP İSRAİL'İN GERÇEK DOSTUDUR"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'deki başkanlık seçimini kazanan Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ı "İsrail'in gerçek dostu" olarak nitelendirerek tebrik etti.

Netanyahu yaptığı yazılı açıklamada, "Başkanlık seçimini kazanan Trump'ı tebrik ediyorum. Trump, İsrail'in gerçek dostudur. Bölgenin güvenliği, istikrarı ve barışı için birlikte çalışacağız." ifadelerini kullandı.

ABD ile İsrail arasında ortak çıkar ve değerler üzerine inşa edilen güçlü bir ilişki olduğunu belirten Netanyahu, şunları kaydetti:

"İsrail ile ABD arasındaki benzersiz ittifakı yeni başkan Trump ile güçlendirmeye devam edeceğimize ve yeni zirvelere taşıyacağımıza inanıyorum."

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely de daha önce yaptığı yazılı açıklamada Trump'tan ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması talebinde bulunmuştu.

FKÖ'DEN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM ÇAĞRISI

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, yaptığı yazılı açıklamada, Trump'tan "iki devletli çözüm "için çalışması talebinde bulundu.

1967 sınırlarında ve başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurulmasının "barışın anahtarı" olacağını belirten Ureykat, "İsrail işgali yenilgiye uğramadan bölgeye barış ve istikrar gelmeyecek." ifadelerini kullandı.

Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne de ABD halkının seçtiği başkanla "iki devletli çözüm esası üzerine Ortadoğu'da barış ve istikrar sağlanması" için çalışacaklarını aktardı.

Hamas'tan "Filistin politikasını yeniden gözden geçirme" talebi;

Filistin'deki Hamas hareketinden yapılan yazılı açıklamada, Trump'a "ABD yönetiminin Filistin davası konusundaki politikasını yeniden değerlendirmesi" çağrısında bulunuldu.

ABD yönetimlerinin İsrail'in çıkarlarını gözeten taraflı politikaları nedeniyle Filistin halkının sıkıntılarının devam ettiğine işaret edilen açıklamada, Trump'tan ABD'nin söz konusu politikayı yeniden gözden geçirmesini ve Filistin halkına karşı adaletli bir yaklaşım içerisinde olması istendi.

ALİYEV, TRUMP'I TEBRİK ETTİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan tebrik mesajında İlham Aliyev, Azerbaycan-ABD ilişkilerinin bundan sonra da gelişeceğini ümit ettiğini belirtti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin 25 yıllık tarihi olduğunu hatırlatan Aliyev, siyasi, ekonomik, enerji, güvenlik alanlarında, terörle mücadele ve NATO'nun Afganistan operasyonlarında ABD ile aktif işbirliği yaptıklarını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...