Trump'tan 2 günde 3 zirve, 380 milyar dolarlık anlaşma

ABD Başkanı Trump, ilk yurt dışı gezisi olan Suudi Arabistan ziyaretini, iki güne sığdırdığı üç zirve ve 380 milyar dolarlık anlaşmayla tamamladı.

Anadolu Ajansı 22.05.2017 - 16:04

Trump'tan 2 günde 3 zirve, 380 milyar dolarlık anlaşma

ABD Başkanı Donald Trump, ilk yurt dışı gezisini olan Suudi Arabistan ziyaretini iki güne sığdırdığı üç zirve, ikili temaslar ve 380 milyar dolarlık anlaşmayla tamamladı.

Trump, başkent Riyad'daki temasları boyunca "ABD-Suudi Arabistan Zirvesi", "ABD-Körfez Ülkeleri Zirvesi" ve "ABD-Arap ve İslam Ülkeleri Zirvesi"ne katıldı.

ABD ile Suudi Arabistan arasında güvenlik, savunma ve enerji alanlarını kapsayan yaklaşık 380 milyar dolar değerinde anlaşmaların imzalandığı ziyaret sırasında ABD Başkanı'na "Kral Abdülaziz Devlet Nişanı" tevdi edildi.

Trump'ın onuruna düzenlenen etkinlikte Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile "kılıç dansı" gösterisine katılması ziyaretin renkli görüntüleri arasında yer aldı. 

LİDERLERLE İKİLİ GÖRÜŞMELER

ABD Başkanı, ilk yurt dışı ziyaretini gerçekleştirdiği Suudi Arabistan'da bazı bölge liderleriyle de ikili görüşmeler yaptı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile de bir araya geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Riyad'daki temaslarının ardından bugün öğle saatlerinde İsrail'e geçti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...