Trump göçmenleri olağanüstü soruşturacak

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Trump, Müslümanların ABD'ye alınmaması gerektiğine dair sözlerine, göçmenlik başvurusunda bulunanların "olağanüstü soruşturmalara" tabi tutulmaıs gerektiğini de ekledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.08.2016 - 07:51 | Son Güncelleme : 16.08.2016 - 07:56

Trump göçmenleri olağanüstü soruşturacak

ABD'de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump, başkan seçilmesi halinde ABD’ye göçmenlik başvurusunda bulunanların “olağanüstü soruşturmalara” tabi tutulacağını söyledi.

Geçen yıl aralık ayında Müslümanların ülkeye alınmaması gerektiğine dair sözleriyle hem ülke içinden hem de uluslararası arenadan büyük tepki gören Trump, bugün de ABD’ye göç başvurusunda bulunanların "olağanüstü soruşturmalara" tabi tutulması gerektiğini ifade etti.

Ortadoğu'dan ve özellikle terörle bağlantılı ülkelerin vatandaşlarının ABD'ye kabul edilmeden önce aşırılık yanlısı gruplara sempati duyup duymadıklarının ortaya çıkarılmasının önemi üzerinde duran Trump, kasım ayında yapılacak seçimlerde Beyaz Saray'a çıkması durumunda ilk atacağı adımlardan birinin de "Radikal İslam Komisyonu" oluşturmak olduğunu dile getirdi.

Trump, ülkeye alınacak göçmenlerin ayrıca dini özgürlükler, cinsiyet eşitliği ve eşcinsel hakları gibi Amerikan değerlerine dair düşüncelerinin öğrenilmesinin söz konusu soruşturmaların bir parçası olacağını bildirdi.

ABD'de başkanlık seçimleri 8 Kasım'da yapılacak. ABD'nin 45’inci başkanı olacak olan yeni başkan, Ocak 2017'de görevine başlayacak.

Sayfa Yükleniyor...