NTV

Trump'tan Musul açıklaması

Anadolu Ajansı

Dünya

ABD Başkanı Donald Trump, Musul'un DAEŞ'ten kurtarılmasının bu terör örgütünün Irak ve Suriye'deki günlerinin sayılı olduğunun sinyalini verdiğini vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı yazılı açıklamada, Musul'un terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılmasını "uzun süren bir kabustan uyanma" olarak niteledi.

Musul'un kurtarılması operasyonunda sağlanan başarıdan dolayı Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve Irak ordusunu tebrik eden Trump, "DAEŞ'in zalimce katlettiği binlerce Iraklının ve DAEŞ'ten sıkıntı çeken milyonlarca Iraklının yasını tutuyoruz. Ülkelerinde hayatı normale döndürmek için hayatlarını kaybeden kahraman askerleri için Irak halkının ve Peşmerge'nin acılarını paylaşıyoruz ve fedakarlıklarını takdirle karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD'nin, Irak güvenlik güçlerinin yanında olmaktan gurur duyduğunu belirten Trump, başkanlığının ilk 6 ayında DAEŞ'le mücadele konusunda büyük bir ilerleme kaydettiklerine değindi.

Trump, "DAEŞ'in bir zamanlar sözde halifeliğini ilan ettiği Musul'daki zafer, örgütün Irak ve Suriye'deki günlerinin sayılı olduğunun sinyalini veriyor. DAEŞ'in tamamen yok edilmesine çalışmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

TILLERSON'DAN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson tarafından yapılan yazılı açıklamada ise "Irak ordusu ve halkı ile Kürt peşmergelerin bu zaferi elde etmede gösterdiği fedakârlığı takdir ediyoruz ve bu operasyonda hayatını kaybedenler için taziye dileklerimizi iletiyoruz." ifadeleri yer aldı.

Musul’da başta Atabey Nureddin Zengi Camisi olmak üzere birçok tarihi esere terör örgütü DAEŞ tarafından zarar verildiğine işaret eden Tillerson, ABD ve koalisyonun, kurtarılan alanların istikrara kavuşması ve insanların evlerine geri dönmesi için BM ve Irak hükümetinin yanında olacağını vurguladı.

Musul Haziran 2014'te DAEŞ’in eline geçmişti. Üç yılı aşkın bir süre örgütün elinde bulunan Irak’ın ikinci büyük kentine yönelik operasyon ABD’nin desteğiyle Irak Bölgesel Kürt Yönetimine bağlı peşmerge birlikleri ve Irak ordusu tarafından 17 Ekim 2016’da başlatılmıştı.

Yaklaşık 100 günlük bir şehir savaşından sonra ocak ayının sonlarına doğru Musul’un doğu yakası DAEŞ’ten temizlenmişti. Batı Musul'a yönelik 19 Şubat'ta başlatılan operasyon ise 141 gün sonra tamamlanmış oldu.

ETİKETLER