Trump'tan Kim Jong-un yorumu: Döndüğünü görmekten memnunum

ABD Başkanı Donald Trump, hakkında öldü iddiaları ortaya atılan ve dün bir açılıştan görüntüleri yayınlanan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un için, "Geri döndüğünü görmekten memnunum" ifadesini kullandı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 03.05.2020 - 02:55 | Son Güncelleme : 03.05.2020 - 03:15

Trump'tan Kim Jong-un yorumu: Döndüğünü görmekten memnunum

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un fabrika açılışındaki fotoğraflarına ilişkin, "Onun geri döndüğünü ve iyi olduğunu görmekten memnunum" yorumunu yaptı.

Trump, Kim Jong-un’un Kuzey Kore medyasında yayınlanan görüntülerini paylaşan Malezya'da yaşayan Türk öğrenci Lokman Karadağ'ın tweet’ini alıntılayıp bir açıklama yaptı.

Trump, "Geri döndüğünü ve iyi olduğunu görmekten memnunum" dedi.

Kuzey Kore lideri Kim hakkında son haftalarda sağlığının yerinde olmadığı veya öldüğü yönünde söylentiler ortaya atılmıştı.

Kim'in durumu hakkında tavsiyede bulunmak üzere bir grup Çinli doktorun bu ülkeye gittiği ileri sürülmüş, Kuzey Kore liderinin 12 Nisan'da kardiyovasküler bir operasyon geçirdiği ve iyileşme sürecinde olduğu yönünde haberler çıkmıştı.

Hong Kong Uydu Televizyonu, Kim'in öldüğünü duyurmuş, bu haber ise herhangi bir yetkili tarafından doğrulanmamıştı.

Kim'in, 15 Nisan'da Kuzey Kore'nin kurucu lideri, büyükbabası Kim Il-sung'un doğum günü kutlaması dahil önemli etkinliklere katılmaması, sağlığı hakkında spekülasyonlara neden olmuştu.

ABD Başkanı Trump da Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında iddialara ilişkin, "Bu konuda bir fikrim var ama size şu an söyleyemem. Onun iyi olmasını diliyorum. Çok da uzak olmayan bir gelecekte, Kim'den bir haber alabiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

İddiaların ardından Kim Jong-un'un, ülkenin başkenti Pyongyang'da gübre fabrikasının açılışını yaparken fotoğrafları yayımlanmıştı.

Uluslararası haber ajansları ise görüntülerin bağımsız kaynaklarca doğrulatamadığını belirtiyor.

"KİM JONG-UN ÖLMEDİ" MESAJI

Sayfa Yükleniyor...