TSK tatbikatları Rumları endişelendirdi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Güney Kıbrıs sahillerine yakın bölgelerde askeri tatbikat yapmaya hazırlanması, bu çerçevede Rum deniz ve hava sahalarını trafiğe kapatacak uyarılar yayınlaması, Kıbrıs Rum kesiminde endişe yarattı.

Haberler 25.10.2017 - 18:13

TSK tatbikatları Rumları endişelendirdi

Kıbrıs Rum Hükümeti Sözcü Yardımcısı Viktoras Papadopoulos, Türkiye’nin Kıbrıs Rum sahillerine yakın bölgelerde askeri tatbikatlar yapmak amacıyla tatbikat bölgelerindeki deniz sahalarının kapatılmasını öngören Navtex ile hava sahasını kapatacak Notam uyarıları yayınlamasının yasadışı bir eylem olduğunu iddia etti.

Rum lider Nikos Anastasiades’in başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Papadopoulos, Rum hükümetinin Ankara’nın askeri tatbikatlar için yayınladığı uyarılarla ilgili uluslararası girişimlerde bulunacağını açıkladı.

Türkiye’nin askeri tatbikatlarının Rum kamuoyunda yarattığı endişeye yanıt veren Sözcü, Türkiye’nin sahile yakın tatbikatlarda gerçek mühimmat kullanmayacağını ileri sürdü.

Rum Sözcü, Türkiye’nin Navtex ve Notam ilan etmesinin yasadışı bir eylem olduğunu savunarak bunları yalnız Rum yönetiminin yayınlayabileceğini söyledi ve karşılık olarak “anti-notam” yayınlayacaklarını bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...