TSK'nın Afganistan'daki kaybı 15'e yükseldi

Türk Silahlı Kuvvetleri, 10 yılı aşkın süredir görev yaptığı Afganistan'da bugüne kadar sadece 3 mensubunu kaybetmişti.

16.03.2012 - 12:22

TSK'nın Afganistan'daki kaybı 15'e yükseldi

İLK KAYIP
Türk güçleri Afganistan'da ilk kaybını 14 Temmuz 2009'da verdi. Kabil'de görev yapan Türk birliğinden, bir subay ve bir uzman çavuş trafik kazasında şehit oldu.


Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nde görev yapan Türk birliğinin komutanı Kurmay Albay Faruk Sungur ve uzman çavuş Mevlüt Baydur Afganistan seçimleri için güvenliği sağlamak üzere Meymene kentinden Mezar-ı Şerif’e giderken ekibiyle geçirdiği trafik kazasında şehit düştü.

İLK HELİKOPTER KAZASI
ISAF Kabil Bölge Komutanlığı'nda görevli bir Türk helikopteri, 17 Temmuz 2007'de teknik arıza nedeniyle Meydan Vardak vilayetinde sert iniş yaptı. İlk gelen bilgilerde Türk birliğinin şehit verdiği belirtilse de kazada ikisi Türk askeri, dört kişi yaralandı.

İLK SALDIRI
Türk güvenlik güçleri, Afganistan'da ilk kez Taliban'ın saldırısına ise 18 Temmuz 2007'de uğradı. Çapraz ateşe maruz kalan konvoyda bazı araçlar, delik deşik oldu. Olayda bir Türk koruma görevlisi ile bir sivil yaralandı.

ÜSTEĞMEN KALP KRİZİ GEÇİRDİ
Türk Silahlı Kuvvetleri Afganistan'da bir de sağlık sorunları nedeniyle 25 Nisan 2001'de kayıp verdi. NATO bünyesinde görevli olduğu Afganistan'da spor yaparken kalp krizi geçiren Hava Pilot Üsteğmen Özgür Sami Sevinç'in (34) hayatını kaybetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...