Tunus El Cezire'ye tepkili

Kuzey Afrika ülkelerinden Tunus, 10 gündür işsizlerin protestolarıyla sarsılıyor. Bu protestoları haberleştiren El Cezire ise siyasi partilerin tepkisini çekti.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.12.2010 - 15:24

Tunus'taki iktidar ve muhalefet partileri, El Cezire televizyonunu ülkedeki refah ve istikrarı bozmaya çalışmakla suçladı.

İngiltere'de Arapça yayımlanan El Kudüs El Arabi gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre, Tunus'taki parti sözcüleri, "El Cezire kanalı, Tunus'ta fitne çıkartarak ülkenin istikrarını bozmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Tunus'ta birkaç gündür devam eden işsizlik protestolarının ''birileri tarafından kasıtlı olarak çıkartıldığını'' savunan parti sözcüleri, ülkenin güneyindeki kentlerde protestolara katılanlar arasında "sicili bozuk, sahtekar, provokatörlerin" bulunduğunu öne sürdü.

El Cezire televizyonun, ''ülkede kin ve nefreti körüklemek, istikrarı bozmak ve Tunus'u dış dünyaya kötü tanıtmak amacıyla yanlı yayın yaptığını'' ileri süren parti sözcüleri, hiçbir kaynak göstermeksizin, doğruluğu teyit edilmemiş haberleri sunmakla suçladıkları kanalın, gazetecilik ilkelerini ihlal ettiğini savunuyor.

Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonu, Tunus'ta gösterilerin başladığı 17 Aralıktan itibaren, protesto gösterilerine haber programlarında sıkça yer vermişti. Programlarında sık sık Tunus'taki gazeteci ve göstericilerle canlı bağlantılar kuran El Cezire televizyonunda yer alan yorumlarda da, Tunus ile Katar arasındaki siyasi ilişkilerde, 2006 yılından bu yana bazı kopmalar yaşandığı yönünde ifadeler yer almıştı.

Sayfa Yükleniyor...