Tunus'a yeni başbakan

Artan protestolar nedeniyle istifa eden Tunus’un geçici başbakanı Gannuşi, görevini devralması için Beci Caid Essebsi'yi seçti.

Tunus'a yeni başbakan

Tunus’ta Zeynel Abidin bin Ali’nin şstşfasından sonra başbakanlık koltuğuna oturan ve 15 Temmuz’da yapılacak seçimlere kadar bu koltukta oturacağı açıklanan geçici başbakan Muhammed Gannuşi, devam eden protestolar karşısında dün istifa etmişti.

Gannuşi, başbakanlık görevini devralması için Beci Caid Essebsi'yi seçti. Essebsi'nin başbakanlığı, geçici cumhurbaşkanı Fuat Mbazaa tarafından duyuruldu.

Essebsi, eski Tunus lideri Babib Bourgiba döneminde dışişleri bakanı olarak görev yapmıştı.

PROTESTOLAR SÜRÜYOR
Gannuşi, devrik hükümet ve eski devlet başkanı Zeynel Abidin bin Ali'yle geçmişteki bağı nedeniyle protestocuların istifa baskısına hedef olmuştu. Gannuşi'nin istifasından önce düzenlenen gösteriler sırasında polis eylemcilere gözyaşartıcı gaz ve havaya uyarı ateşi açarak müdahale etti.

Ülkede cuma gününden bu yana yoğunlaşan eylemlerde Gannuşi'nin istifası talep ediliyordu.

Tunus'ta Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin devrilmesiyle sonuçlanan başkaldırı sırasında 200'ün üzerinde kişinin öldüğü açıklandı. Hükümet daha önce Aralık ayında başgösteren ve bir ay süren olaylar sırasında 78 kişinin öldüğünü açıklamıştı. Muhalefet ise bu sayının daha yüksek olduğunu savunuyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...