İlişkili Haberler

Tunus Sağlık Bakanlığı, Osmanlı döneminde saray olarak kullanılan ve daha sonra müzeye çevrilen binaya düzenlenen saldırıda 3 Tunuslunun da yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Tunus Başbakanı Habib es-Sayd öldürülen saldırganlardan Yasin Laabidi'nin güvenlik birimlerce bilindiğini açıkladı.

Tunus'taki müze saldırısında onlarca turist öldürüldü. 
Tunus'taki müze saldırısında onlarca turist öldürüldü. 

Laabidi'nin herhangi bir militan grupla bağlantısı bulunamadığını söyleyen Tunus Başbakanı Sayd, diğer saldırgan Hatem Hachnaoui ile ilgili daha fazla bilgi için diğer ülkelerle işbirliği yaptıklarını belirtti.

TURİSTLERİN UYRUKLARI BELLİ OLUYOR

Tunus'taki saldırıda yaşamını kaybeden turistlerin uyrukları da belli oluyor.

Tunus Başbakanı Sayd, "Ölen turistlerden 4'ü İtalya, 1'i Fransa, 2'si Kolombiya, 5'i Japonya, 1'i Polonya, 1'i Avustralya ve 1'i de İspanya vatandaşı" dedi.

Başbakan Sayd, 40'dan fazla yaralıdan 13'ünün İtalya, 7'sinin Fransa, 4'ünün Japonya, 6'sının Tunus, 11'inin Polonya, birinin Rusya ve 2'sinin Güney Afrikalı olduğunu kaydetti. Sayd, yaralıların bazılarının durumunun ağır olduğunu söyledi.

HEDEF PARLAMENTO BİNASIYDI

Müze saldırısını protesto eden Tunuslular sokağa döküldü. 
Müze saldırısını protesto eden Tunuslular sokağa döküldü. 

Saldırganların esas hedefinin parlamento olduğu ancak güvenlik önlemleri nedeniyle müzeyi hedef aldıkları ifade ediliyor.

İKİ İSPANYOL KURTULDU

Bu saldırı sonrası bütün gece müzede saklanan iki İspanyol turistle bir müze çalışanı yapılan aramanın ardından bugün binadan çıkarıldı.

IŞİD ÜSTLENDİ

Tunus'taki müze saldırısını IŞİD üstlendi. İnternette yayınlanan ses kaydında saldırının sorumluluğunu IŞİD'in üstlendiği, ölen iki saldırganın örgüt adına eylem yaptığı belirtildi.

40'DAN FAZLA YARALI

Başkent Tunus'taki parlamento binasının bitişiğindeki Bardo Müzesi'nde dün silahlı kişilerin turistleri rehin alması üzerine çıkan çatışmada 20 turist, bir güvenlik görevlisi hayatını kaybederken, iki saldırgan da öldürülmüştü. Saldırıda çoğu turist 40'dan fazla kişi de yaralanmıştı.