Tunus'tan Esad'a sığınma önerisi

Tunus Cumhurbaşkanı Monsef Marzuki, ülkesinin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a sığınma hakkı vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Haberler 28.02.2012 - 16:05

Tunus'tan Esad'a sığınma önerisi

Marzuki, Tunus'ta Fransızca basılan La Presse gazetesine verdiği ve yarın yayımlanacak demeçte, "Tunus, Suriye'deki anlaşmazlığın müzakere edilerek sona erdirilmesi çerçevesinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve yakınlarına sığınma hakkı tanımaya hazır" diye konuştu.

Monsef Marzuki, geçen Cuma Tunus'ta 60 ülkenin katılımıyla yapılan "Suriye'nin dostları" uluslararası konferansında, Beşşar Esad ve ailesine "adil dokunulmazlık" verilmesini istemiş ve Suriye liderinin Rusya'ya olası sığınmasını gündeme getirmişti.

'SURİYE ARAP BİRLİĞİ’NE DÖNSÜN'
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Suriye'nin Arap Birliği üyeliğine yeniden kabul edilmesini istediğini, ancak bunun için Araplar arasında tam bir uzlaşı olması gerektiğini söyledi. Romanya'ya resmi ziyarette bulunan Süleyman, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'nin sadece Arap rejimleri için değil, Arap halkı için de Arap Birliği'ne dönmesi gerektiğini düşündüğünü ifade etti.

Hiçbir Arap ülkesinin birlikten dışlanmaması gerektiğini kaydeden Süleyman, Lübnan'ın, Suriyeli yetkililerden halkla diyaloğa geçmesini isteyen ülkelerin başında geldiğini vurguladı. Arap Birliği'nin Kasım ayında yapılan toplantısında Lübnan, Yemen ve Suriye haricindeki ülkeler Suriye'nin üyeliğinin askıya alınmasını kararlaştırmıştı.

SURİYE HALKI ÇATIŞMALARDAN KAÇIYOR
Suriye ordusu son olarak kuzeydeki kasabaları da bombalamaya başladı. Rejim güçleriyle muhaliflerin çatışma noktalarından biri olan İdlib'de yaşanan çatışmalar nedeniyle halk bölgeyi terketmeye başladı.

Özgür Suriye Ordusu üyeleri, ülkenin Türkiye sınırı yakınındaki Sarmın kasabasında, genelde sivil kıyafetleri ve ellerindeki hafif silahlarla Suriye ordusuna karşı mücadele veriyor. İdlib eyaletine bağlı kasabalarda, birçok aile durum daha da kötüleşmeden bölgeyi terkediyor.

İdlib, Esad rejimine karşı muhalefetin önemli merkezlerinden biri olarak biliniyor. Yaklaşık 1 yıldır devam eden Esad karşıtı ayaklanmada, bölgede yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...