Türkiye-AB ilişkilerindeki duraklamanın aşılarak, sürecin ivme kazanmasını amaçlayan "pozitif gündem", AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle tarafından resmen başlatıldı.

"Pozitif gündem"in başlatılması dolayısıyla Füle ile düzenlediği basın toplantısında konuşan AB Bakanı Egemen Bağış, Türk ile AB ilişkilerinin arzu edilen düzeyde olmadığını söyledi.

Türkiye'nin AB katılım müzakerelerine alternatif olmayan "pozitif gündem" çerçevesinde 8 fasılda ortak çalışma grupları oluşturulacağını belirten Bağış, bu gündemin AB sürecine yeni bir alternatif getiren bir süreç olmadığını, aksine müzakere sürecine ivme kazandırmayı amaçladığını ifade etti.

'DURAKLAMA İKİ TARAF İÇİN DE HAYAL KIRIKLIĞI'
AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle de, "pozitif gündem"'in ilişkilere yeni bir dinamizm ve ivme katacağını söyledi.

"Bu gündemle hedeflenen amacın katılım sürecini canlı tutmak ve müzakereleri bir kez daha rayına oturtmak" diyen Füle, "Şu anda ilişkilerde yaşanan duraklama dönemi her iki taraf için de hayal kırıklığı" dedi.

AB Komisyonu üyesi Stefan Füle, "pozitif gündem"in Türkiye'nin katılım sürecinin yerine geçmeyeceğini, aksine bu süreci tamamlayarak destekleyeceğini söyledi.