'Türk ajanı" dediler, sonra özür dilediler

ABD'deki bir sivil haklar kuruluşu, 1915 olaylarına ilişkin görüşleri nedeniyle "Türk ajanı" olmakla suçladığı ünlü tarihçi Günter Lewy'den özür dilemek zorunda kaldı.

Haberler - NTV Haber 01.10.2010 - 11:40

'Türk ajanı" dediler, sonra özür dilediler

ABD'de Southern Poverty Law Center (SPLC) adlı sivil haklar kuruluşu, 1915 olaylarına ilişkin görüşleri nedeniyle "Türk ajanı" olmakla suçladığı ünlü Amerikalı tarihçi Günter Lewy'den özür dilemek zorunda kaldı.

Massachusetts Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü olan 87 yaşındaki Lewy, kendisini 2 yıl önce, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına karşı çıkmak için Türk hükümetinden maddi yardım almak ve "Türk ajanı" olmakla suçlayan SPLC'ye karşı 8 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

Merkezi Washington'da bulunan Amerika-Türk Koalisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, SPLC, davada uzlaşı yoluna gidilmesiyle "The Armenian Massacres in Ottoman Turkey: A Disputed Genocide" (Osmanlı Türkiyesi'nde Ermeni Katliamları: Tartışmalı Bir Soykırım) başlıklı kitabın yazarı Lewy'den hem özür diledi hem de sözünü geri aldı.

Alabama eyaletindeki kuruluş, Profesör Lewy'nin araştırmalarını yanlış anladığını ve onun Türk hükümeti tarafından finanse edilen bir ağın parçası olduğu iddiasında hatalı olduğunu kabul etti.

Lewy'ye bir miktar tazminat da ödeyeceği belirtilirken, tazminatın miktarı açıklanmadı.

Massachusetts Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü olan 87 yaşındaki Lewy, 1915 olaylarına dair araştırmalarına dayanarak kaleme aldığı kitabında, Ermeni iddialarına ilişkin tezlere kanıt olarak sunulan kaynak ve belgelerin asılsız olduğunu ortaya koymuştu.

Sayfa Yükleniyor...