Filistin yanlısı gösteride Amerikalı bir genç kadının gaz bombası yüzünden gözünü kaybetmesi ABD'yi kızdırdı. ABD, İsrail'den olayın soruşturulmasını istedi.

Emily Henochowicz adlı 21 yaşındaki kadın, Mavi Marmara'ya yapılan saldırıdan sonra geçen hafta Kudüs'te düzenlenen bir protesto gösterisine katılmış, gösteride İsrail polisinin attığı bir göz yaşartıcı gaz tüpünün yüzüne isabet etmesi sonucu sol gözünü kaybetmişti.

İsrail polisi, gösteri sırasında taş atan çocuklara müdahale ederken olayın gerçekleştiğini söyledi. Ancak bir gözünü kaybeden 21 yaşındaki eylemcinin, taş atan çocuklardan uzakta olduğu ve Türk bayrağı taşıdığı da bildirildi.

Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiği sözcülerinden Kurt Hoyer, elçiliğin, bu konudaki ayrıntılı bilginin "mümkün olan en kısa sürede" kendilerine iletilmesini istediğini söyledi.

İsrail askeri sözcüsü Moşe Fintzy, ordunun olayı soruşturduğunu söyledi.

Bir Rus televizyon ekibince çekilen ve YouTube'da yayımlanan videoda ise, genç kadının Türk bayrağıyla yürüdüğü, taş atan gençlerden uzakta olduğu anlaşılıyor. Genç kadının yere düşerken kanlar içinde kaldığı ve bir kadın protestocu tarafından sürüklendiği de görülüyor.

İnsan hakları grupları, İsrail askerlerini gaz tüplerini doğrudan protestoculara atmakla suçluyor.