Türk çevreciye Almanya’dan uyum madalyası

Alman hükümeti uyum madalyalarından birini Almanya’nın federal düzeyde ilk göçmen çevre örgütünü kuran  Dr.Turgut Altuğ’a verdi.

01.12.2010 - 18:09

Dr.Turgut Altuğ yıllardır, göçmenleri enerji tasarrufu, ekolojik beslenme ya da çöplerin yeniden dönüşüme göre ayrılması gibi konularda bilinçlendirmeye çalışıyor. Almanya’ya 27 yaşinda yüksek lisans eğitimi için gelen Altuğ, Berlin’in Kreuzberg semtinde bulunan Türk Alman Çevre Merkezi’ni 10 yıl önce kurmuştu.

Altuğ bu çalışmaları nedeniyle, Alman hükümeti tarafından verilen uyum madalyalarından birine bu yıl layık görüldü. İlk kez bu yıl Federal Uyum Bakanı tarafından dağıtılan uyum madalyası, Altuğ'un dışında 7 göçmene daha verildi.

Yeşiller Partisi üyesi olan Altuğ çalışmalarını okul ve kreşlerde de sürdürüyor. 18 yıldır Almanya’da yaşayan çevreci Altuğ, 2008 yılında 200 metrekarelik bir alanda çok kültürlü bir bahçe kurmuştu. Bu bahçede 14 göçmen ailesi ekolojik tarım yapıyor. Altuğ 2009’da da Tageszeitung TAZ gazetesinin her yıl verilen çevre ödülüne aday gösterilmişti.

45 yaşindaki Turgut Altuğ, madalya almanın değil, yaptıklarının kabul görmesinin önemli olduğunu söyledi. Almanya’da varolan çevre örgütlerinin göçmenlere hitap etmediğine dikkat çeken Altuğ, doğru beslenme ve iklim korumanın en önemli uyum konuları olduğunu vurguladı.

Altuğ, ''Eşer bir göçmen yaşadığı yerdeki bu ağaç benim, bu park benim diye düşünmeye başlarsa pekçok şeye ulaşmışız demektir'' şeklinde konuştu. Altuğ’un entegrasyon madalyasına layık görülmesi Türk kökenli siyasetçileri de sevindirdi. Yeşiller Parti Milletvekili Mehmet Kılıç, entegrayon konusunda bu kadar çok olumsuz konuşulduğu bir dönemde, Turgut Altuğ’un ödüllendirilmesinin sembolik bir deşeri olduğunu belirtti. Kılıç Altuğ’un çalismalarinin klasik göçmen konularından farklı olduğuna da dikkat çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...