Saldırgan Reker’in yanı sıra 3 ayrı şahsı daha bıçakladıktan sonra zorluk çıkarmadan polise teslim oldu. Teslim olurken ise “Bunu yapmam gerekiyordu. Hepinizi korudum." dedi.

Saldırganın ruhsal sağlığının yerinde olup olmadığı sorusuna polis cevap veremedi.

SEÇİM ERTELENECEK Mİ?

Köln'deki saldırıdan sonra yarın yapılacak seçimlerin yeniden ertelenmesi gündeme geldi. Seçimler daha önce de bağımsız aday Henriette Reker'in adının pusulaya küçük puntolarla yazılması sebebiyle 5 hafta ertelenmişti.

BAĞIMSIZ ADAYIN ARKASINDA BÜYÜK BİR DESTEK VARDI

Göçmenlerle dostluğuyla tanınan bağımsız aday Henriette Reker’in Hıristiyan Demokratik Birlik, Yeşiller, Hür Demorkat Parti, Korsanlar tarafından destekleniyordu. Sosyal Demokrat Parti'nin adayı ise aynı zamanda eyalet milletvekili Jochen Ott.

AB dışından göçmenlere de yerel seçim hakkı, çift dilli anaokulu sayısının artırılması gibi Türkler için de önemli hakları savunan, çocukluğundan itibaren sık sık Türkiye’ye giden ve Türkçe ve Türk yemeklerini çok seven Reker birçok SPD üyesi Türk tarafından da destekleniyor.

EYALET BAŞBAKANINDAN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

Bu arada Twitter üzerinden de siyasetçiler de geçmiş olsun dileklerini iletmeye devam ediyor. Kuzey Ren Vestflya Başbakanı Hannelore Kraft, Twitter üzerinden yaptığı yazılı açıklamasında bu eylemi erkese yapılmış bir saldırı olarak nitelendirdi. Kraft ayrıca yaralılara acil şifa dileğinde bulundu.