Türk firmalarının Kuzey Irak çıkarması

Her geçen gün büyüyen Kuzey Irak piyasasından pay kapmak işsteyen Türk markaları, Erbil’de ‘Türk Moda Günleri’ hazırlayacak.

06.08.2009 - 11:43

Türk firmalarının Kuzey Irak çıkarması

Silahların susmadığı, diktatör baskısının yoğun olarak hissedildiği uzun yıllar sonrasında Kuzey Iraklı Kürtler, şimdilerde lüks siteler, otomobiller, eğlence ve alışveriş merkezleri ile tanışıyor. 2003 sonrası Türkiye ile gerilimli ilişkilerin söz konusu bölgede, Türk şirketleri bu yeni dönemde ortaya çıkan fırsatlardan pay kapma yarışındalar.

Bu amaçla 16 Ağustos’da düzenlenecek Erbil fuarına türk şirketleri çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Bu kapsamla, Türk markaları Erbil’de Türk moda günlerini başlatıyor.

Pyramids Group’un organize edeceği, Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (LASİAD) destekleyeceği, 16-18 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek ‘Erbil 5 IN1 Uluslararası Moda Fuarı’na dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen 151 marka ve firması katılacak.

Yüksek iş hacmi ve yatırım teşvik yasalarıyla gelişmekte olan Kuzey Irak, ihracatçıların ve yatırımcıların gözde pazarı haline gelmiş durumda. Küresel Ekonomik Kriz’in etkilerinden uzak, hızla gelişen ve yeniden yapılanmakta olan Kuzey Irak, artan ihtiyaç ve teleplerin hemen hemen tamamını ithalatla karşılayan bir model ülke durumunda.

Türk markalarının ayrıcalıklı rağbet gördüğü Irak ve özellikle de ülkenin kuzeyi , geleceğin Dubai’si olarak görülüyor. 4.5 milyon nüfuslu Kürt bölgesinde 2003'den bu yana başlayan özgürlük havası, bölgenin zenginleşmesiyle birlikte Irak'ın yüzünü de değiştiriyor.

Erbil Uluslararası Otelinde basın toplantısı düzenleyen Lasiad ve Pramid yöneticileri, ticari ilişkilerin iki bölge halkının giderek yakonlaştırdığını, Türkiye’nin önde gelen markalarının Irak pazarına girmesinin ilişkilerin gelişimine katkı sağlayacağını söylediler. Kendileri için çok yeni bir Pazar olduğunu belirten yöneticiler, Irak pazarının Türkiye için çok önemli olduğunu söylediler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...