Ege Denizi'nde Türk gemisine ateş açıldı

Ege Denizi’nde Türk bayraklı kuru yük gemisi M/V ACT'ye Yunan sahil güvenlik botları tarafından ateş açıldı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Ateş açılan gemi, bölgeye sevk edilen 2 Türk Sahil Güvenlik botu eşliğinde Marmaris'e getirildi. Gemideki inceleme burada sürecek.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 04.07.2017 - 01:47

Ege Denizi'nde Türk gemisine ateş açıldı

Ege Denizi’nde Türk bayraklı bir kuru yük gemisine, Yunan sahil güvenlik botları tarafından ateş açıldı.

İskenderun'dan aldığı yük ile İzmit körfezine doğru seyreden 4300 DWT taşıma kapasitesine sahip "ACT" isimli Türk bayraklı kuru yük gemisine, Yunan botları tarafından Rodos adası açıklarında ateş edildi.

Geminin güvertesine çok sayıda kurşun isabet etti. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. 

Haritada geminin izlediği rota görülüyor.
Haritada geminin izlediği rota görülüyor.

MARMARİS'E GETİRİLDİ, İNCELEME YAPILACAK

Bölgeye Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı iki bot sevk edildi. İki bot eşliğinde Marmaris'e getirilen gemide Marmaris Emniyet Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Marmaris Liman Başkanlığı tarafından inceleme başlatıldı.

Limana gelen Marmaris Emniyet Müdürlüğü olay yeri inceleme ekipleri ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri narkotik köpeği "Zeta" eşliğinde gemide inceleme yaptı.

Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı ise 13 kişiden oluşan mürettebatın ifadelerini almaya başladı.

TSK'DAN AÇIKLAMA

TSK’dan yapılan yazılı açıklamada, “3 Temmuz 2017 tarihinde Ege Denizi güneyinde Türk bandıralı ACT isimli ticaret gemisi ile ilgili olarak meydana gelen olay kapsamında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından bir hücumbot ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından iki sahil güvenlik botu derhal bölgeye sevk edilmiştir” denildi. 

Türk bayraklı kuru yük gemisi ACT'ye 16 kurşun isabet ettiği belirtiliyor.  
Türk bayraklı kuru yük gemisi ACT'ye 16 kurşun isabet ettiği belirtiliyor.  

YUNAN LİMANINA YANAŞTIRMAK İSTEDİLER

Geminin Yunan limanına yanaşmasının istendiği, ancak kaptanın buna uymadığı iddia ediliyor.

"16 MERMİ İSABET ETTİ"

Geminin kaptanı Sami Kalkavan da yaptığı açıklamada, ateş açılan bölgenin daha önceden kullandıkları bir hat olduğunu belirterek "16 mermi isabet etti. Mürettebat büyük tehlike atlattı. Şu anda Türk sularındaydız. Geminin batma tehlikesi yok" diye konuştu.

YUNAN YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA

Yunan makamları, geminin uyuşturucu taşıdığı ihbarı alındığını bu nedenle müdahale edilerek uyarı ateşi açıldığını bildirdi.

Olaya el koyan Türk güvenlik birimleri de Yunan sahil güvenliğin uyuşturucu iddiasını araştırıyor. Gemi mürettabatının olayla ilgili ifadesine başvurulacak.

Kaptan Sami Kalkavan'ın İsrail'in 2010 yıllında uluslararası sularda müdahale ettiği Mavi Marmara gemisinin personeli arasında bulunduğu belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...