Türk hacı adaylarına saatler sonra izin çıktı

Türkiye'den geçen pazartesi yola çıkan ancak Irak'ta araçları durdurulan Türk hacı adaylarından sevindirici haber geldi. Musul yakınlarında bekletilen 200 otobüslük konvoyun geçişine izin verildi. Zaho’da cami ve benzin istasyonlarında sabahlayan Türk vatandaşları da işlemlerinin tamamlanmasının ardından yola çıkacak.

Anadolu Ajansı 21.10.2012 - 12:05

Türk hacı adaylarına saatler sonra izin çıktı

Hac'da bulunan Türk vatandaşların kargolarını taşımak ve kurban kesmek için giden kasapları taşıyan yüzlerce araçlık Türkiye plakalı otobüsler, Bağdat Hükümeti'nin vizesini taşımadıkları gerekçesiyle güvenlik güçleri tarafından Suudi Arabistan sınırından geri çevrildi.

Türkiye'nin Kuzey Irak sınır kapısı Habur'dan giriş yapan konvoyun bir kısmının Kerkük'ten hemen sonra, bir kısmının Bağdat'ı geçtikten sonra, bir kısmının da Suudi Arabistan sınırında pasaport kontrolü nedeniyle durdurulduğunu belirten otobüs şoförleri, kötü muameleye maruz kaldıklarını ifade ettiler.

Bağdat Hükümeti'nin kontrolünde olan bölgenin dışına çıkartılıncaya kadar saatlerce otobüslerde bekletildiklerini, yemek yeme ve diğer insani ihtiyaçlarını gidermelerine izin verilmediğini belirten vatandaşlar, askerlerin korkutmak amacıyla ''Burada insan kesiyorlar, teröristler var'' diyerek havaya ve ayaklarının dibine ateş ettiklerini iddia etti.

‘TERÖRİST MUAMELESİ YAPTILAR’
Hac'daki Türk vatandaşlarının kargolarını almak için giden bir şoför ''Bize terörist muamelesi yaptılar. Köpeklerle otobüsün içine giriyorlardı'' dedi.

Yemek yemelerine izin verilmediğini belirten Şoför Necati Oruç, ''Bağdat'ı yüz kilometre geçinceye kadar hiçbir şey yoktu. Oraya kadar gittik hiç vize soran olmadı. Tam da Suudi Arabistan'a geçiş yapacağımız sırada bizi durdurarak askeri toplama kampına götürdüler. Geri dönerken otobüsün kayışı attı, mecburen durup tamir etmek istedik ama hemen silah sıktılar. Biz de mecburen arızalı bir şekilde yola devam ettik” dedi.

Geceyi bir tesiste geçirdiklerini ifade eden Oruç, “Herkes açtı. Yemek için sofraya oturduk ama yemek yememize izin vermeden zorla yola çıkarttılar'' dedi.Şoför Şerafettin Karadavut da, Kerbela yakınlarında geri çevrildiklerini ifade ederek, ''Bizi askeri bir bölgede topladılar. Sınıra yakın bir yerde bizi durdurup sabaha kadar bekletip geri çevirdiler'' diye konuştu.

BENZİN İSTASYONU VE CAMİLERDE SABAHLADILAR
Suudi Arabistan'a geçmelerine izin verilmeyen vatandaşlar, Zaho'da sığındıkları benzin istasyonu ile çevredeki camilerde geceyi geçirdi.

Vatandaşlar, sorunlarının çözümü için firma yetkililerinin Bağdat'tan vize almak için girişimde bulunduklarını ancak henüz olumlu bir sonuç elde edemediklerini belirttiler.

SAATLER SONRA İZİN VERİLDİ
Yaklaşık 5 saattir Musul'un Kasiyat köyü yakınında geçişine izin verilmeyen Türk hacı adaylarını taşıyan konvoyun gelen bir emir üzerine yola devam edebildiği belirtildi.

Türk vatandaşlarını taşıyan 200 otobüsten oluşan konvoyun Suudi Arabistan'a doğru yola çıktığı bildirildi.

Öte yandan, Zaho'da bekleyen otobüslerin de yola çıkacağı ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...