Türk liderler de soykırım anıtına çelenk koysa...

Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, Türk yöneticilerin ileride Erivan’daki sözde soykırım anıtına çelenk bırakacağını umduğunu söyledi.

28.04.2009 - 12:04BAKÜ - Türkiye-Ermenistan ilişkilerindeki gelişmeleri değerlendiren Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, Türk yöneticilerin ileride Erivan’daki sözde soykırım anıtına çelenk bırakacağını umduğunu söyledi.

"İlişkileri normalleştirdiğimiz dönemde sadece Ermenistan liderlerinin değil, Türk politikacıların da Erivan’daki soykırım anıtını ziyaret edeceğini umuyorum" diyen Ermeni bakan, tarihe atıfta bulunarak, ‘Bir gün gelecek de Charles de Gaulle ile Konrad Adenauer’in attığı adımı Türkiye ve Ermenistan liderleri de atacak. Buna yüzde yüz inanıyorum" şeklinde konuştu.

Ankara ile Erivan arasındaki ilişkilerin Ermenistan’ın bağımsızlık dönemi boyunca hep mevcut olduğuna işaret eden Nalbandyan, "Normalleşmenin ne zaman geleceği?" sorusuna ise, "Artık belki Nisan ayında... Bu konuda zaten belirli sinyaller mevcut. 22 Nisan açıklamasını da bir sinyal olarak değerlendirmek lazım. Erivan yönetimi ilişkileri normalleştirme yönünde her zaman çalışmalarda bulundu zaten" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Eylül 2008’de gerçekleştirdiği Erivan ziyareti sayesinde ikili ilişkilerin yeni bir boyuta ulaştığını vurgulayan Nalbandyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ermeni Devlet Başkanı Serj Sarkisyan arasındaki Davos görüşmesi sonucu diyaloğun daha da ilerlediğini belirtti.

Ermeni Bakan "Dışişleri bakanları düzeyinde toplam 10 görüşme gerçekleştirildi ve sonuçta ilerlemenin kaydedildiği 22 Nisan açıklamasında uzlaştık. ‘Yol Haritası’ hiçbir beklenmedik gelişme veya yalan bilgi içermiyor" dedi.

Ermenistan yöneticilerinin son aylarda defalarca Türkiye ile ilişkileri önkoşulsuz düzenlemek arzusunu ortaya koyduğunu hatırlatan Nalbandyan, "22 Nisan açıklaması ile normalizasyonun ve sınırların açılmasının hiçbir koşula bağlanmadığı savını bir daha ortaya koyduk" dedi.

Nalbandyan konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

"Neden her zaman biz Ermenilerin aldatılacağını düşünüyoruz ki? Kim bizleri kandıracak ki? Eğer bu ülke Türkiye ise, o zaman Ankara kendinisini kandırmış olacak. Türk yöneticileri ABD, Rusya ve AB’yi kandırmış olacaklar. Erivan olarak hiçbir ön koşul olmadan ilişkilerin normalleşmesini net ve açık bir şekilde istiyoruz. Türkiye yönetiminin de ileriye dönük adım atmaya hazır olduğuı izlenimdeyim."

Ankara ile diyalog masasında soykırım poltikası veya Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili koşulların görüşülmediğinin altını çizen Ermeni bakan, "Normalleşme süreci "soykırım" gerçeğini sorgulamıyor. Şu an Ermenistan çıkarlarına uygun olan en doğru yolu izlemeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...