İngiliz The Guardian gazetesinin Suriye'deki çatışmaları izleyen muhabiri Gaith Abdül-Ahad, Halep'te Esad yönetimine karşı savaşan 'Muhacir Kardeşler' adlı grupta, farklı ülkelerden milisler olduğunu belirtti. 

Guardian'ın muhabiri haberinde, Türk bir savaşçının cesedini gördüğünü, Suudi bir savaşçının da bir Türk ile İngilizce konuştuğunu tespit ettiğini ileri sürdü.

Muhabir Gaith Abdül-Ahad, "Muhacir Kardeşler" adlı grupta Irak, Yemen ve Afganistan'dan gelerek "cihad"a katılmış kişiler olduğunu da belirtti.

Guardian muhabiri, bu kişilerin Suriye'ye çoğunlukla Türkiye üzerinden girdiğini, Suriyeli savaşçıların da bu kişileri 'Türkiyeli kardeşler' olarak adlandırdıklarını yazdı.

Irak'ın Felluce kentindeki saldırıda ABD'lilere karşı savaştığını ve sonra El Kaide saflarında çeşitli çatışmalara katıldığını ileri süren bir Iraklı'nın görüşlerini de aktaran muhabir, Iraklı milis komutanın, Esad karşıtlarının acemi olduğunu ve saflara kaosun hakim olduğunu söylediğini de bildirdi.

Habere göre, Ebu Selam el Felluci isimli kişi, 'Türk kardeşlerimiz sabaha kadar çatışmaya girdiler sonra, uyumaya gidip, yerlerini bir grup Suriyeliye bıraktılar ama uyandıklarında Suriyeliler gitmiş ve ordu nişancıları mevzilenmişti' dedi.