Türk pedofilin idamı için kampanya başlattılar

Uganda’ya turist vizesiyle girip 50’den fazla küçük kızı taciz ederek görüntülerini internette yayınlayan Emin Baro adlı Türk mahkeme tarafından serbest bırakılınca ülke ayağa kalktı.

31.03.2012 - 10:03

Türk pedofilin idamı için kampanya başlattılar

Doğu Afrika ülkesi Uganda ülke tarihinin en büyük pedofili olayıyla sarsıldı. Ülkede bir yargı krizi çıkmasına da sebep olan 53 yaşındaki Emin Baro, 5 yıl önce turist vizesiyle Uganda’ya girdi.

Şehir şehir dolaşıp 40-50 dolar para vererek yaşları 9 ila 15 arasında değişen Ugandalı kız çocuklarını taciz eden kızların fotoğraflarını ve seks videolarını çeken Baro görüntüleri önce Facebook sayfasında yayınladı. Ardından da çocuk pornosu sitelerine sattı.

Bazı Ugandalı aileleri, “Çocuğunuza seksi öğreteceğim. 18’ine geldiğinde de onunla evleneceğim” deyip para vererek ikna eden şahıs, bir internet kafede görüntüleri içeren CD’yi unutunca skandal ortaya çıktı.

CDyi bulan kafe sahibinin polisi uyarmasıyla yakalandı ve mahkemeye çıkarıldı. Mahkemede suçunu kabul ederek tüm kurbanlarından ve ailelerinden özür dilediğini söyledi. Yargıç buna karşılık Baro’ya 2 yıl hapis cezası verdi, ardından bu cezayı 3 bin dolar para cezasına çevirdi ve Baro serbest kaldı.

TWITTER'DA GÜNDEM OLDU
Ancak mahkemenin kararı ülkeyi ayağa kaldırdı. Sivil toplum kuruluşları ardı ardına açıklamalar yapıp hakimin kararını protesto etti. Ugandalı kadın avukatlar derneği basın toplantısı düzenledi ve kararı Uganda adaleti için bir utanç olarak nitelendirdi. Meclisteki kadın vekiller de derhal bu tür suçlara verilen cezaların artırılması için yeni yasa hazırlayacaklarını duyurdu.


En büyük kampanya ise sanal alemde başladı. Binlerce Ugandalı, Baro’nun yeniden tutuklanması ve ölüm cezası ile yargılanması için hazırlanan elektronik dilekçeye imza koydu. Twitter ve Facebook’ta da benzer kampanyalar başlatıldı. Twitter’da #StopEminBro (Emin Baro’yu durdurun) başlıklı konu Uganda’nın en çok konuşulan konusu oldu.

YENİDEN TUTUKLANDI
Bu gelişmeler üzerinde Uganda Başbakanı Amama Mbabazi, “Tepkilerin hepsine hak veriyorum. Bu tür ölümcül suçlar işleyen birinin hafif bir ceza ile kurtulmasına izin vermeyiz” dedi ve hükümetin derhal harekete geçeceğini açıkladı. Ardından polis, Baro’nun yeniden yakalandığını ve mahkemeye çıkarılacağını duyurdu. Baro dün Uganda’nın Nakawa bölgesinde yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Mahkeme başkanı tepkileri de göz önünde bulundurarak para cezasını iptal etti ve Baro’nun ağır ceza mahkemesi tarafından yargılanacağını duyurdu. Türk pedofil, tutuklu yargılanmak üzere Luzira hapishanesine gönderildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...