Türk rehine için operasyon

Lübnan'da Mikdad ailesi tarafından kaçırılan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin'in, Lübnan ordusunun kurtarma operasyonu sırasında yaralandığı iddia edildi. Türk TIR şoförü Abdulbasit Arslan'ın ise serbest bırakıldığı ileri sürüldü.

Haberler 11.09.2012 - 09:31

Türk rehine için operasyon

Lübnan'da Mikdad ailesi tarafından rehin tutulan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin'in kurtarılması için Lübnan ordusu operasyon düzenledi. Operasyon sırasında Türk işadamı Tekin'in yaralandığı ileri sürüldü.

Azerbaycan'a hareketinden önce açıklamada bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Henüz bize ulaşmış bir netice, Aydın Tufan ile ilgili bir bilgi yok. Dışişleri devrede. Lübnan Başbakanı olmak üzere diğer yetkililerle irtibat halindeyiz. Konunun takipçisiyiz. Temennimiz, en kısa zamanda Tufan kardeşimizin ülkemize teslim edilmesidir. Çünkü ortada herhangi bir şey olmadığı halde. Bunu adeta rehine olayına dönüştürmek çok çok ciddi bir yanlış. Lübnan-Türkiye ilişkilerinde böyle bir şey yokken böyle bir tavrın içerisine böyle bir aşiretin girmesi bir diğer yanlış" dedi.

Lübnan merkezli LBCI televizyonuna açıklama yapan Lübnan'daki Türk Büyükelçiliği de, Türk rehinenin serbest bırakıldığı konusunda bilgilerinin olmadığını açıkladı. Türk Büyükelçiliği, Türk rehine Aydın Tufan Tekin'in hala Mikdad ailesinin elinde olduğunu ve sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Lübnan İçişleri Bakanı Merven Şerbil ise, Mikdad ailesinin elindeki rehineleri kurtarmak için askeri operasyon düzenlendiğini, operasyonda 4 Suriyeli rehinenin kurtarıldığını açıkladı.

Lübnan İçişleri Bakanı Şerbil, Mikdad ailesinin elinde rehin tutulan Türk işadamı Aydın Tufan Tekin hakkında henüz net bir açıklama yapmadı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayın yapan Skynews Arabia televizyonu ise haberinde, Lübnan'da geçtiğimiz ay kaçırılan Türk TIR şoförü Abdulbasit Arslan'ın, serbest bırakıldığını ileri sürdü. 

Sayfa Yükleniyor...