Türk subayların Norveç'e sığınma başvuruları kabul edildi

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgilerinin olmadığını söyleyen ve Türkiye'ye geri dönmeleri durumunda tutuklanmaktan korktuklarını belirten NATO’da görevli dört Türk subayı ile askeri ataşenin Norveç'e yaptıkları sığınmacı başvuruları kabul edildi.

Haberler - DHA 22.03.2017 - 10:27 | Son Güncelleme : 22.03.2017 - 10:30

Türk subayların Norveç'e sığınma başvuruları kabul edildi

NATO’da görevli dört Türk subayı ile bir askeri ataşenin, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Norveç’e yaptıkları sığınma başvuruları, Norveç Göçmen Dairesi tarafından kabul edildi.

Karar ile birlikte sığınmacı subaylar Norveç’te oturma ve çalışma hakkı kazanmış oldular.

Açıklama, subaylar ile bir askeri ataşinin avukatı Kjell M. Brygfjeld'den geldi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye tarafından geri dönmeleri istenen Norveç’te NATO’da görevli dört Türk subayı ile askeri ataşe, daha önce VG gazetesine yaptıkları açıklamada, darbe girişimi ile ilgilerinin olmadığını söylemiş, görevlerinden el çektirildiklerini, geri dönmeleri durumunda tutuklanmaktan korktuklarını belirtmişlerdi.

Aile üyelerinin de sığınma başvuruları kabul edilen NATO subayları ile ataşenin Norveç’te adresi gizli tutulan bir yerde yaşamlarını sürdürdükleri belirtildi.

Norveç'in bu kararının diğer Avrupa ülkeleri tarafından da örnek alınması durumunda, son günlerde Türkiye ile gergin olan ilişkilerin daha da kötüleşebileceği belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...