Türk tarafının da metni kabul etmesiyle, haftabaşında liderler biraraya gelerek ortak açıklamayı yapacak ve 1.5 yıldır askıda olan Kıbrıs müzakerelerini yeniden başlatma kararını dünyaya duyuracak.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ortak açıklama konusunda mecliste temsil edilen siyasi parti liderleriyle biraraya geldi. Toplantıda 4 parti de müzakerelere başlanmasına destek verdi.

Koalisyonun büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi Lideri ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu açıklama metnine olumlu yaklaştıklarını belirterek bunun müzakerelerin başlaması için iyi bir zemin olduğunu söyledi.

Koalisyon ortağı Demokrat Parti lideri ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’sa metnin içeriğiyle ilgili sıkıntılar bulunduğuna işaret etti ancak buna rağmen görüşmelerin bir an önce başlaması gerektiğini söyledi.

Ana muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi Lideri Hüseyin Özgürgün’se metni görüşme zemini olarak kabul etmediklerini partisinin karşı olduğu noktalara rağmen hedefin müzakerelerin başlaması olduğunu kaydetti.

Muhalefetteki toplumcu Demokrasi Partisi lideri Cemal Özyiğit de ortak açıklamaya tam destek verdi, “müzakerelere başlangıç için olumlu bir zemin oluşturacağına inanıyoruz” dedi.

Böylece çekincelere rağmen Türk tarafındaki tüm partiler müzakerelerin başlamasına onay vermiş oldu.