Türkçe haberler uykumu kaçırıyor

Bulgaristan'daki ırkçı ATAKA partisinin lideri Volen Siderov, "Türkçe haberlerin uykusunu kaçırdığını ve mutlaka yayından kaldırılacağını" söyledi.

Anadolu Ajansı 06.01.2010 - 11:57

Türkçe haberler uykumu kaçırıyor

Bulgaristan Ulusal Televizyonu'nda (BNT) hafta içi her gün 10 dakika olarak olarak yayımlanan Türkçe haber programıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Irkçı ve görüşleriyle tanınan "ATAKA" partisinin lideri Volen Siderov, Türkçe haber programının yayından kesinlikle kaldırılacağını ileri sürdü. Siderov, "Nova" adlı özel televizyon kanalının sabah programına konuk oldu. BNT'deki Türkçe haber programının 10 yıldır uykusunu kaçırdığını ifade eden Siderov, "Referandum olsun ya da olmasın Türkçe haber programı yayından kaldırılacak. Bunun başka yolu yok" diye konuştu.

Volen Siderov, Başbakan Boyko Borisov'un Türkçe haber programı konusunda referandum yapılması girişimine önce destek verip ardından bu desteğini geri çekmesiyle ilgili olarak da "Başbakan birçok kesimin etkisi altında kalmış olabilir. Ben başbakanın tavır değişikliğini, 'fikir güzel ancak şimdi sırası değil' olarak algıladım" dedi.

ATAKA partisi, BNT'de 2000 yılından beri yayımlanan Türkçe haber programının yasaklanması için uzun süredir kampanya yürütüyor. ATAKA, son olarak Türkçe haber programının kaldırılıp kaldırılmaması konusunda referanduma gidilmesi önerisini getirmiş ve konuyu parlamentoya taşıyabilmek için Başbakan Boyko Borisov'dan destek sözü almayı başarmıştı. Başbakan Borisov, Türkiye ve Avrupa Birliği'nden gelen tepkiler üzerine destek kararından vazgeçmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...