Türkiye 2020'den önce üye olamaz

Fransız Sosyalistler, Türkiye'nin AB üyeliği için 2020'leri gösteriyor.

18.05.2009 - 16:56

Fransa'da ana muhalefetteki Sosyalist Parti'nin lideri Martine Aubry, Türkiye'nin olası Avrupa Birliği üyeliğinin 2020'li yıllardan önce gerçekleşemeyeceğini savundu.

İlke olarak Türkiye'nin adaylık süreci ve üyelik perspektifini destekleyen Sosyalist Parti'nin lideri, bir Fransız radyosuna yaptığı açıklamada, üyeliğin 2022 veya 2023 yılından önce mümkün olmadığı öngörüsünde bulundu.

Aubry, Türkiye'nin üyelik öncesi atması gereken birçok adım olduğunu, bunların başında kadın haklarının düzeltilmesi ve "Ermeni soykırımının" tanınmasının geldiğini söyledi.

Aubry, buna karşılık, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki üyelik müzakereleri sürecini durdurma hakkı olmadığını da sözlerine ekledi. Aubry, Sosyalist Parti'nin bu tutumunun tüm Avrupa ülkelerinin tutumu olduğunu kaydetti.

Bir diğer Fransız Sosyalist ve eski başbakan Michel Rocard da geçen yıl yayımladığı bir kitapta, Ankara'nın üyeliğine destek vermekle birlikte bu üyeliğin 2023'ten önce gerçekleşmesinin zor olduğunu dile getirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...