Türkiye AB'siz de yapabileceğini düşünüyor

Times gazetesi Türkiye'nin yüzünü artık Müslüman dünyaya döndüğünü ve AB'siz de yapabileceğini düşündüğünü yazdı.

13.05.2010 - 10:44

Türkiye AB'siz de yapabileceğini düşünüyor

Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Times ile birlikte diğer bazı Avrupa gazetelerine de verdiği röportajı yayınladı.

Gazete, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin olumsuz tutumundan dolayı yüzünü Müslüman dünyasına döndüğünü yazıyor.

Times'ın Ankara muhabiri Charles Bremner, Cumhurbaşkanı Gül'ün Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi kabul edip etmemeye karar vermesi gereken tarihi bir kavşakta olduğunu söylediğini aktarıyor.

Abdullah Gül röportajda, Avrupa Birliği'nin Kuzey Kıbrıs'la ilgili sorunlardan dolayı Brüksel-Ankara müzakerelerini durdurmuş olmasını da eleştiriyor.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, Türkiye'nin adaylığına bakışları nedeniyle özel olarak eleştirdiği Avrupa liderleri ise Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel.

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusundaki tavrında değişiklik olduğunu gözleyen Times muhabirinin izlenimi ise şöyle:

"Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği için devam eden isteğini vurguladı, fakat kullandığı ton, Ankara'nın Recep Tayyip Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin kararlı bir şekilde İran, Arap dünyası, Afrika ve Latin Amerika'da ilişkilerini geliştirmesinden bu yana kazandığı yeni iddialı tonu yansıtıyor."

Bremner, Türkiye'nin güçlü ekonomik büyümesi ve 73 milyonluk nüfusuyla, zaten serbest ticaret yapabildiği Avrupa Birliği'ne üye olmadan da devam edebileceğine dair giderek güçlenen bir inanca sahip olduğunu da ifade ediyor.

Gazete Türkiye'nin üyeliğini savunanların, bu şekilde, Batı ile İslam dünyası arasında bir ilişki kurulacağını düşündüklerini, karşı çıkanların ise Türkiye'nin laiklikten uzaklaşmasını, neredeyse 60 yıldır NATO üyesi olan ülkenin Batı modelinden uzaklaştığını savunduklarını da belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...