Türkiye AİHM'de aile içi şiddetten de ceza aldı

Türkiye AİHM'de, aile içi şiddete karşı vatandaşını koruyamadığı gerekçesiyle ceza alan ilk ülke oldu.

Türkiye AİHM'de aile içi şiddetten de ceza aldı

AİHM aile içi şiddet konusunda Ankara'ya karşı açılmış ilk davayı sonuçlandırdı. Mahkeme, Türkiye'nin şiddet gören bir kadını, savcılığa başvurduğu halde, kocasından koruyamayarak ayrımcılık yapttığına hükmetti. Bu yüzden Ankara'nın, Nahide Opuz adlı vatandaşa 36 bin 500 Euro ödemesine karar verildi. Karar emsal teşkil ediyor.

Böylece Avrupa'da ilk defa bir devlet AİHM önünde kadın vatandaşlarına ayrımcılıktan hüküm giydi.

Dava, aile içi şiddete maruz kalmış Türk vatandaşı Nahide Opuz tarafından 2002'de açılmıştı.

Opuz başvurusunda, kendisini döven, bıçakla yaralayan, ölümle tehdit eden ve daha sonra İzmir'e kaçarken annesini tabancayla vurarak öldüren eski kocasına karşı devletin kendisini "etkili bir şekilde koruyamadığı" şikayetinde bulunmuştu.

ANNESİNİ ÖLDÜRDÜ, TEHDİTLERE DEVAM ETTİ
1972 yılında doğan ve halen Diyarbakır'da yaşayan Opuz, 1990 yılında tanıştığı ve 1995 yılında evlenerek üç çocuk sahibi olduğu eşinin sürekli kendisine şiddet uygulamasına ve tehdit etmesine rağmen, mahkemelere yaptığı başvurularda etkili sonuç alamadığını bildirmişti.

AİHM'den yapılan açıklamada, eski eşin 1995 ve 1998 yılları arasında, şikayet başvurusu yapan Nahide Opuz'u ve annesini arabayla ezme girişiminde bulunduğu, bıçakla yaralama ve şiddetli şekilde dövmek gibi suçlar işlediği bildirildi.

Açıklamada, "Bu ağır suçlara ve tıbbi raporlara rağmen, Nahide Opuz'un eski eşi hakkında yeterli delil bulunmadığı için önce dava açılmadığı, daha sonra yapılan duruşmalar sonucunda ise üç ay hapis cezası aldıktan sona bunun da para cezasına çevrildiği" belirtildi.

"Başvuru yapan kişinin eski kocası tarafından 2001 yılında bıçaklandığı" kaydedilen açıklamada, "Bu suçtan dolayı da eski eşin sadece sekiz taksitle ödemek üzere 840 bin Türk Lirası para cezasına çarptırıldığı" bildirildi.

Açıklamada, başvuru yapan kadın ve annesinin, yine ağır tehditler yüzünden bu dava ile ilgili başvurularını geri çekmek zorunda kaldıkları kaydedildi.

AİHM'den yapılan açıklamada, başvuru yapan kadının, annesi ile birlikte 2002 yılında İzmir'e kaçma teşebbüsünde bulunurken, kocasının kendilerini bulduğu ve arabada annesini tabancayla vurarak öldürdüğü belirtildi. Ömür boyu hapse mahkum olan eski kocanın 2008 yılında serbest bırakıldığı kaydedilen açıklamada, bu kişinin tekrar tehditlerini sürdürmesinin ardından, eski karısının Türk adli makamlarına şikayette bulunduğu, kadının avukatının da AİHM'e, "Türk yetkililerin müvekkilini yeterli şekilde koruyamadığı" şikayetinde bulunduğu bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...