Türkiye Aliyev’i Moskova ile işbirliğine itiyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Rusya’yla sıkı diyalog kurması Azeri kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

13.04.2009 - 12:16

Türkiye Aliyev’i Moskova ile işbirliğine itiyor

Abdullah Gül’ün Erivan zityaretinin ardından, Türkiye’ye karşı mesafeli davranmaya başlayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Rusya’yla sıkı diyalog kurması Azeri kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

Barack Obama’nın Türkiye ziyareti döneminde Rus lider Dmitriy Medvedev’le telefon görüşmesi yapan Aliyev’in, kısa süre sonra Moskova'ya gideceği haberi ‘Acaba Bakü yönetimi ABD-Türkiye ikilisinin Kafkasya politikasına karşı, Moskova kozunu mu kullanıyor’ sorusunu gündeme getirdi.

Moskova’da iki gün boyunca bulunacak Aliyev’in ziyaret gündemi açıklanmasa da, Bakü’de herkes Türkiye-Ermenistan diyaloğu, Karabağ sorunu ve Azeri doğalgazının Rusya’ya ihracı konularının merkezde olacağından emin.

Azerbaycan yönetiminin, Ankara’nın Erivan politikası karşıtı tutumunun Cumhurbaşkanı düzeyinde açıklanmamasını ‘Aliyev halen tereddüt içinde’ şeklinde yorumlayan yerel basın, Bakü yönetiminin orta vadede Rusya’ya daha yakın politika izleyeceği kanısında.

ARTIK MOSKOVA VE BAKÜ ORTAK DAVRANACAK
Cumhurbaşkanı eski danışmanlarından Vafa Guluzade’ya göre, Kremlin Aliyev’e Ermeni kuvetlerince işgal edilen Karabağ dışındaki 7 Azeri bölgesiden bir kaçının Azerbaycan’ın kontrolüne verilmesini önerecek. Fakat bu bölgelere Rus barış gücünün konuşlandırılmasını önerecek. Guluzade’ye göre, ‘Böyle bir gelişme Azerbaycan’ın çıkarlarına ters düşen Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasını kesinleştirecek’ diyerek, ‘Zamanında Haydar Aiyev’e bu teklif götürülse de, merhum lider öneriyi reddetti. Fakat İlham Aliyev’in henüz bu konuda kesin tutumunu ortaya koyduğu yok. Bu gerçekleşirse Ermeni işgali Rus işgali ile ikame olur’ şeklinde konuştu.

Siyasetbilimci İlgar Mamedov ise, İstanbul’da yapılan ‘Medeniyyeter İttifakı’ forumuna katılmaktan vazgeçen Aliyev’in Moskova davetini olumlu karşılaması için, ‘Artık Moskova ile Bakü’nün en önemli bölgesel konularda ortak davranacak’ şeklinde yorumladı.

KREMLİN YOLUNUN SONU FELAKETTİR
‘Azadlıg’ gazetesi ise Aliyev’in Moskova ziyareti için, ‘Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasını sadece Bakü değil, Moskova da istemiyor. Çünkü ABD destekli Türkiye’nin Ermenistan’la aktif ilişkiler kurması, Kremlin’in Erivan’a karşı etkisini düşürebilir. Rusya ile doğalgaz anlaşması imzalayan Azerbaycan da Ankara’ya tavır koydu. Oysa Kremlin’e giden yolun sonu Azerbaycan için fekatettir’ yorumunda bulundu.

‘Müsavat’ gazetesi ise, ‘Tabii ki, Aliyev bir ziyaretle son yıllardaki Batı yönlü politikasından vazgeçmez. Aliyev sadece manevra yaparak maksimun çıkar sağlamak iştiyor. Ancak Ankara’nın Bakü yönetimini Rusya ile daha aktif işbirliğine ittiği kesin’ dedi.

Bu arada son araştırmalar, Azerbaycan kamuoyunun son haftalarda meydana gelen değişimlerle ilgili ortak tutum sergileyemediğini ortaya koydu. Halkın %54’ünün Rusya’ya yakın bir izlenmesine karşı olduğunu belirtiliren, ‘Rusya ile işbirlini aktifleştirelim’ sorusuna % 19 ‘evet’ dedi. %30 ise Bakü’nün ‘manevra’ polikasını tercih etmesi gerektiğini savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...