Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un Türkiye ziyareti Almanya basınında geniş analizler ile değerlendirildi.

İlişkili Haberler


"Die Welt" gazetesi, Almanya'nın Türk girişimcilere vize kolaylığı sağlamadığı, bu nedenle Türkiye'nin ticarette Almanya'dan yüz çevirmeye başladığı şeklinde bir haber-yorum yayınladı.

Gazetede "Boğaziçi'nde öfke" başlığıyla yayınlanan haber-yorumun alt başlığında "Almanya Türk girişimcilere ticareti zorlaştırıyor. Türkiye en önemli ticaret ortağından yüz çevirmeye başlıyor" şeklinde ifade kullandı.

Haber-yorumda, Alman işadamlarının sadece bir kimlik ve uçak bileti göstererek Türkiye'ye gidebildiğine, Türk iş adamlarının ise, vize alabilmek için beklemek zorunda kaldıkları gibi yaklaşık 15 farklı belge ibraz etmeleri gerektiğine, bunun da acil önemli kararların alınmasını engellediğine dikkat çekildi.

Bu nedenle Türk girişimcilerin Almanya yerine başka ülkeleri tercih etmeye başladıklarına da işaret edilen haber-yorumda, birçok Türk işadamının, Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'nin de vize kolaylığı getirilmesi yönündeki taleplerini fazlaca ciddiye almadığı şeklinde bir izlenim edindiklerini söyledikleri kaydedildi.

TÜRKİYE KÜÇÜK ADIMLARLA HIRİSTİYANLARA YÖNELİYOR
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesi ise, Wulff'un Tarsus'ta katıldığı ayine yer vererek, Türkiye'nin "küçük adımlarla" ülkede yaşayan Hıristiyanlara yöneldiği görüşüne yer vererek, Türk hükümetinin yaklaşık bir düzine kilisede ayinlerin yapılmasını kolaylaştırmak istediği, ancak birçok kişinin, Türkiye'nin din özgürlüğü alanında henüz yapması gereken çok şey olduğuna inandığını yazdı.

Bild gazetesi, Wulff'un, Türkiye ziyaretini "fazlasıyla olumlu" olarak değerlendirdiğini belirterek, ziyaretinin her aşamasında Almanya'ya duyulan güveni hissettiğini, sorunlara bile büyük bir açıklıkla yaklaşıldığını söylediğini bildirdi.

Önemli siyasi konularda da büyük ölçüde benzer görüşlerin paylaşıldığını gördüğünü ifade eden Wulff, Türkiye'nin ekonomide çok başarılı bir ülke olma yolunda ilerlediğini kaydetti.

WULFF KENDİNDEN EMİN BİR TÜRKİYE GÖRDÜ
Düsseldorf'da yayımlanan ekonomi gazetesi Handelsblatt ise Christian Wulff'un beş günlük Türkiye ziyaretini şöyle yorumladı:

"Cumhurbaşkanı Christian Wulff, bugün sona erecek ziyaretinde kendinden emin bir Türkiye gördü. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ya da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi Türk politikacılar yabancı konuklarıyla aynı kulvarda, aynı hizadalar. Giderek büyüyen ekonomik gücün ve ülkelerinin jeopolitik ağırlığının giderek artmasının Avrupa'da birçoklarınca hafife alındığını ve yeterince anlaşılmadığını biliyorlar. İşte bu yeni Türkiye, AB için çok cazip bir ortak olmalı. Ancak Avrupa'daki birçok kişi Türkiye'yi çok farklı algılıyor. Onların kafalarındaki Türkiye resmi 90'lı yıllara ait. Türkiye'yi tek taraflı biçimde sadece bir İslam ülkesi olarak tanımlıyor ve Doğu'daki komşularına doğru yüzünü dönmesinin AB adaylığı açısından çelişkili olduğunu düşünüyorlar."