Türkiye Araplar için 'yanıltıcı model'

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'deki 11 yıllık hükümetin dönüşüm sürecindeki Arap ülkeleri için "yanıltıcı model" olacağını iddia etti.

11.02.2013 - 11:33

Türkiye Araplar için 'yanıltıcı model'

İngiliz Financial Times gazetesinde Roula Khalaf "Türkiye'nin cazibeli fakat yanıltıcı modeli" imzalı makalede, Türkiye'deki 11 yıllık hükümetin dönüşüm sürecindeki Arap ülkeleri için model alınmasına itiraz etti.

Khalaf analizde, Türkiye ile söz konusu ülkeler arasındaki altyapı ve siyasi sistem farklarına vurgu yaptı.

Türkiye'nin, geçiş sürecindeki Arap ülkeleri için "cazibeli fakat yanıltıcı bir örnek" olacağını savunan Roula Khalaf, Arap Baharı'ndan sonra Mısır ve Tunus'ta iktidara gelen İslamcı liderlerin ekonomiyi yönetmedeki zorluklarına dikkat çekerek, Türkiye'nin bu ülkelerde "model" olarak algılandığını hatırlattı.

Khalaf analizinde şu görüşlere yer verdi: "İslamcı Araplar, Türkiye'nin İslamcı-kökenli Adalet ve Kalkınma Partisi altında kazandığı başarılara işaret ederek, kendilerinin sosyal olarak muhafazakâr ancak dinamik ve refah içinde toplumlar yaratabileceklerini savunuyorlar."

Ancak Financial Times yazarına göre, Türkiye'nin geçiş halindeki Arap ülkeleriyle karşılaştırılması ve ülkenin başarısının yalnızca iktidar partisine ya da "partinin İslamcı köklerine" mal edilmesinin yanıltıcı olacağı uyarısında bulundu.

Khalaf söz konusu tezini güçlendirmek için Türkiye ile Arap ülkelerinin altyapı yatırımları açısından farklı düzeylerde olmalarına dikkat çekti.

Roula Khalaf, Türkiye ile "Arap Baharı"ndan etkilenen ülkelerin, bankacılık sistemi ve siyasi yapılanmasında da farklılıklar olduğunu belirtti.

Gazetenin görüş aldığı Carnegie Europe'ta ziyaretçi araştırmacı olan Sinan Ülgen, Türkiye'nin ekonomik başarısının "AK Parti tarafından başlatılmadığını", partinin yürütücü rolüne rağmen, esas reformların daha önceden yapıldığını savundu.

Analizde, partinin İslamcı örgütlenme deneyimini de kullanarak, yoksulları hedefleyen sosyal politikalar ürettiği, karşılanabilir sağlık hizmeti ile iskan politikası benimsediği de belirtildu.

Ülgen, AKP'nin dehasının, sosyal muhafazakârlık ile piyasayı esas alan liberal ekonomik politikaları birleştirmesi olduğunu savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...