'Türkiye artık AB'ye hazır'

New York Times referandum sonuçlarını değerlendirdiği başmakalesinde, "Türkiye anayasal olarak AB'ye girmeye hazır olduğunu gösterdi. Artık Avrupa bu konuda bahane uydurmayı sürdüremez" diye yazdı.

Haberler 18.09.2010 - 10:00

'Türkiye artık AB'ye hazır'

ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times, 12 Eylül anayasa referandumunun sonuçlarını başmakalesinde değerlendirdi.

''Daha Demokratik Türkiye'' başlıklı makalede ''Türkiye'nin 12 Eylül'deki referandumda özgürlüklerini daha da güçlendirdiği'' belirtildi ve "Türkiye anayasal olarak artık AB'ye girmeye hazır" ifadesi kullanıldı.

''Referandumda oy kullananların yüzde 58'inin ordunun politikaya karışmasını sona erdirme amacı taşıyan Anayasa reform paketini onayladığı, yüksek orandaki 'evet' oylarının Türkler'in darbelerden bıktığını ve seçilmiş siyasetçilerin görev başında olmalarını istediğini gösterdiği'' yorumu yapıldı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın da referandum sonucunu, ''Türk demokrasisinin zaferi'' olarak değerlendirmesinin haklı olduğu ifadesine yer verilen yazıda, Anayasa paketinde, 1980 darbesinden sorumlu olanların dokunulmazlıklarının geri çekilmesi, vatandaşların Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilmesi, kadın, çocuk ve yaşlılara yeni hakların garanti edilmesi gibi değişiklikler olduğu kaydedildi.

YARGI İKTİDARA YAKIN KİŞİLERLE DOLDURULMAMALI
Anayasa değişikliklerinin Meclis'e de bazı anayasal mahkemelerin yargıçlarını seçme rolü verdiği ifade edilen yazıda, bunun Batı demokrasilerinde normal olduğu ama sistemin çalışması için yasamanın iktidara yakın kişilerle doldurulmaması gerektiği görüşüne de yer verildi.

AVRUPA ARTIK BAHANE UYDURAMAZ
Başbakan Erdoğan'ın ''Anayasa ve ekonomik reformcu olarak takdire şayan bir geçmişinin olduğu'' da vurgulanan yazıda, AB Komisyonu tarafından da desteklenen Anayasa paketinin geçmesinin Türkiye'nin anayasal olarak AB'ye girmeye hazır olduğunu gösterdiği, Avrupa'nın artık bu konuda bahane uydurmayı sürdüremeyeceği vurgulandı.

Sayfa Yükleniyor...