'Türkiye, artık yalvaran ülke değil'

Financial Times Başbakan Erdoğan'ın Newsweek'e yazdığı makaleyi değerlendirdi. 'Türkiye, artık yalvaran ülke değil' başlıklı haberde, üyelik görüşmelerinin yavaş ilerlemesi karşısında Ankara'nın sabrının tükenmekte olduğu belirtildi.

18.01.2011 - 09:20

'Türkiye, artık yalvaran ülke değil'

Financial Times, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Newsweek dergisinde dün yayımlanan makalesine ilişkin bir habere yer verdi.

Başbakan Erdoğan, Amerikan Newsweek dergisinde yayımlanan makalesinde Türkiye'nin artık AB kapısındaki uysal bir ülke olmadığını vurgulamıştı.

Financial Times ise makaleyi değerlendirdiği haberinde, "Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği'ni "yaşlanmakta" ve "komada" şeklinde ifadelerle tanımlayarak üyelik görüşmelerinin yavaş ilerlemesi karşısında Ankara'nın sabrının tükenmekte olduğunun altını çizdi" ifadesini kullandı.

Gazeteye göre Erdoğan makalesinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle bağlarının hızla bir dönüm noktasına yaklaşmakta olduğuna işaret etti ve Türkiye'nin artık Avrupa Birliği'nin kapısında yalvaran bir ülke olmadığı uyarısında bulundu.

Financial Times'ın yer verdiği satırlar şöyle: Mali kriz Avrupa'nın dinamizm ve değişime duyduğu ihtiyacı ortaya koydu: Avrupa istihdam piyasaları ve sosyal güvenlik sistemleri komada. Ekonomiler duraklama içinde. Avrupa toplumları ise yaşlanıyor.

ORTADOĞU'YA YÖNELDİĞİ ALGISI GÜÇLENİYOR
Gazete, Ankara'nın Avrupa Birliği'yle soğuyan ilişkilerinin, Ortadoğulu komşularına ve G20 güçlerine yöneldiği algısını beslendiğine dikkat çekerken Erdoğan'ın Türkiye'nin yeni dış politikasına ilişkin tanımlamasını aktarıyor ve bunun "küresel düzenin yeni bir vizyonuna dayalı reel politika" olduğunu söylediğini yazıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...