Türkiye Azerbaycan için harekete geçiyor

Türkiye'nin Ermenistan sınırını açma ihitmaline karşı protesto düzenlemek isteyen Azeri gazetecilerin, Kars'a gelmesine izin verilmedi. Türkiye'den bir heyet ise Azerbaycan'a gidiyor.

10.04.2009 - 09:53

Bugün Türkiye Ermenistan sınırında protesto eylemi düzenleyecek Azeri gazetecileri taşıyacak uçağın Kars'a inişine izin verilmedi.

Azeri gazetecilerin bulunacağı uçağın Kars'a inmesine izin verilmeyeceği Türk makamlarınca Bakü'ye resmen iletildi.

Bilgi Azerbaycan'a geç saatlerde ulaştığı için olaydan habersiz onlarca gazeteci Bakü Havalimanı'ndan geri dönmek zorunda kaldı.

Türkiye-Ermenistan sınırının yakın bir tarihte açılacağı yönündeki haberlere tepki gösteren Azeri gazeteciler, Kars üzerinden Ermenistan sınırına gitmek için Azerbaycan Hava Yolları’ndan bir günlüğüne uçak kiralamıştı. AKP hükümetinin Dağlık Karabağ'ı işgal altında tutan Ermenistan'la yakınlaşma politikasını eleştiren Azeri gazeteciler, Türk basınının dikkatini çekmek istiyordu.

Öte yandan, Azerbaycan'la gerilen ilişkileri yumuşatmak için Türkiye harekete geçiyor. Bu amaçla Azerbaycan dostluk grubu üyesi AKP milletvekilleri Azerbaycan'a gidiyor.

Dostluk grubu başkanı Mustafa Kabakçı, sivil toplum örgütleri ve basın temsilcileriyle görüşerek Azerbaycan'ın hassasiyetlerinin Türkiye için de geçerliliğini koruduğu mesajını verecekler.

Kabakçı 12 AKP milletvekiliyle birlikte, Türkiye'nin Ermenistan ile yürüttüğü görüşmelerin Azeri kamuoyunda yarattığı rahatsızlık ve hassasiyeti gidermeye çalışacak.

Milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın, Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan konusunda adım atılmayacağı yönündeki mesajlarını Azeri kamuoyuna anlatacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...