Türkiye bizden vazgeçemez

Ermeni iddialarını tanıyan tasarıyı destekleyen Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi başkanı Berman, PKK'ya karşı istihbarat paylaşımı nedeniyle Türkiye'nin ABD'den vazgeçemeyeceğini savundu.

NTV Haber 16.04.2010 - 12:53

Türkiye bizden vazgeçemez

4 Mart'taki oylamada yetkisini sonuna kadar kullanarak Ermeni tasarısının geçmesini sağlayan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi başkanı Howard Berman, Ermeni iddialarını reddedenleri kınadı.

Berman, iddiaları tanımanın Türk-Amerikan ilişkilerini bozmayacağını savundu.

Berman, tasarının Temsilciler Meclisi'nden geçmesinin Washington'ın ulusal güvenliğine zarar vereceği, Türk-Ermeni normalleşme sürecini raydan çıkaracağı ve ekonomik ilişkileri riske atacağı görüşüne katılmadığını belirtti.

Ardından da, PKK'ya karşı istihbarat paylaşımını kastederek, Türkiye'nin bağlayıcılığı bulunmayan tasarı için Washington'u cezalandırma uğruna, ikili güvenlik ilişkilerinden sağladığı büyük faydadan vazgeçemeyeceğini savundu.

PROTOKOLLER MECLİSTE TOZLANDI
Berman, Türk-Ermeni protokollerinin mecliste "tozlandığını" da öne sürdü, Türkiye'nin önşartlar ortaya koyduğunu iddia etti.

Berman, Türkiye'nin Amerikan yatırımlarını reddedip Amerikan ürünlerine boykot uygulayacağına inanmayı da "saflık" olarak nitelendirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...