Türkiye BM Güvenlik Konseyi'ne başkan oluyor

Türkiye 1 Eylül'den itibaren BM Güvenlik Konseyi'nin başkanlığını devralıyor.

Haberler 30.08.2010 - 15:06

Türkiye BM Güvenlik Konseyi'ne başkan oluyor

Türkiye 1 Eylül'den itibaren bir aylığına BM Güvenlik Konseyi başkanlığını üstlenecek.

BMGK Başkanlığını yarın itibariyle daimi üyelerden Rusya'dan devralacak olan Türkiye, bu görevi 30 Eylül sonuna kadar yürütecek.

Böylece Türkiye ikinci defa olarak BMGK başkanlığını üstlenmiş olacak.

Türkiye BMGK Başkanlığı sırasında gündemdeki konuların yanı sıra, iki yıllık geçici üyeliğinin önemli bir hedefi olarak gördüğü, barış koruma konulu bir “Güvenlik Konseyi Zirvesi”ni düzenlemeye yönelik yoğun çaba da gösterecek.

Bu arada, Türkiye'nin BMGK Başkanlığı sırasında 192 ülkenin katılımıyla BM Genel Kurul'unun yeni dönem çalışmalarına ilişkin oturumlar yapılacak ve 20-22 Eylül tarihlerinde “Bin yıllık Kalkınma Hedefleri Zirvesi” gerçekleşecek.

Öte yandan, Türkiye'nin BMGK Başkanlığını yürüteceği Eylül ayının ortasında BM Genel Kurul çalışmaları ve gündemdeki diğer önemli faaliyetlere katılmak üzere Ankara'dan New York'ta en üst düzey bir heyet gidecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki üst düzey Türk heyetinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yer alacak. Gül ve Davutoğlu'nun yoğun ikili ve çok taraflı görüşme ve toplantılara katılmaları bekleniyor.

Türkiye BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine Ocak 2009'da başladı.

Sayfa Yükleniyor...