Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Suriye'deki iç savaş ve özellikle de Ankara-Şam gerginliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ricciardone, "Türkiye Suriye arasında savaş ihtimali görmüyoruz. Sizi desteklemek için elimizden geleni yapacağız. Dost ülkelerle istihbarat paylaşıyoruz" dedi.

ABD'li Büyükelçi Ricciardone, BM'nin Suriye konusundaki beceriksizliğinin de kendilerinde hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle biraraya gelerek gündemle ilgili soruları yanıtladı: 

Türkiye Suriye konusunda yalnız mı kaldı? ABD Türkiye'yi yalnız mı bıraktı? Türkiye ile Suriye arasındaki son gerilimle ilgili ne düşünüyorsunuz?
Francis Riccardone: Türkiye Suriye'ye orantısal, sakin, kendinden emin yanıt verdi. Türkiye bir tuzağa düşmedi. Esad rejimi tuzak kurmuş olabilir. Türkiye bu oyuna gelmedi. Türkiye'nin dostları şu gerçeğe şaşırmakta, Türk kamuoyundaki bazı kişilerin Türkiye ve gücünden şüphe etmesi, şüphe edilince şaşırıyoruz. Askeriniz, ekonominiz bir güç kaynağı. Sizin düşmanlarınız bizim de düşmanlarımızdır. Suriye'deki kriminal bir rejimdir. Üç ülke dışında tüm ülkeler tarafından kınanan bir rejimdir. Sizin düşmanlarınız tecrit edilen taraf. Sizin düşmanlarınız, dostlarınızdan şüphe etmenizi ister. Oysa düşmanlarınız hata yapıyor, başarısız oluyor.

Suriye için ne yapılabilir?
Basit yanıtı yok. Geçiş süreci ne zaman meydana gelecek, tahmin edemiyoruz. Beraber çalışarak geçiş dönemini öne almaya ve pozitif olmasına çalışıyoruz. Hepimizin ortak yaklaşımı ve prensipleri var. Buna Suriye halkı öncülük etmeli. Karşılarında inanılmaz bir zalimlik var. Diplomatik sürecin izlenmesini istiyoruz. Ülkelerimiz bunun için birlikte çalışıyor. ABD Türkiye'nin son derece cömert davrandığının farkında. Bizim nakit para olarak yaptığımız yardım ne olursa olsun Türkiye komşu olarak ahlaki yükü taşıyan ülkedir. Suriye halkının bu zor zamanlarında kimlerin onlara kucak açtığını unutmayacağını düşünüyoruz. Türkiye'nin politikaları uzak görüşlü, cömert ve akıllı. Sizi desteklemek için elimizden geleni yapacağız.

Savaş ihtimali görüyor musunuz? Herkes üçüncü dünya savaşı ihtimalinden endişe ediyor?
Bir savaş ihtimali görmüyorum ama ABD rehavet içinde demek değil bu. ABD Türkiye ve Ürdün gibi ortaklarına güveniyor. Esad rejimi kendi halkıyla savaşı sürdüremeyecektir. Esad rejiminin askeri kuvvetleri ne Türkiye için yeterli ne de müttefikleri için. Biz bir savaş ihtimali görmüyoruz. Bizim size güvenimiz büyük. Ortak düşmanımız Suriye ve PKK onlar ise zayıf taraflar.

Rus uçağının istihbaratını siz mi verdiniz ? CIA'ın rolü oldu mu?
Elbette gizli şeylerden konuşamıyoruz. İddia ve söylentilerle ilgili yorum yapmayacağım. Ancak dost ülkelerle istihbarat paylaşıyoruz, zaten müttefikler de böyle davranır. Ben Esad'ın korkmasını istiyorum. Dünya ona karşı organize olmuş hissedip korkmalı.

Bu konuda Rusya ve İran ne yapmalı?
Rusya ve İran dünyanın geri kalanına katılmalı. Bunu bugün bile yapabilirler. Buna bugün karar verseler Esad gitmiş olur.

ABD Suriye'deki Müslüman Kardeşler gibi aşırı İslamcı yapılardan endişe ediyor mu?
Bu gruplardan ve Suriye'nin geleceği ile ilgili elbette endişeliyiz. ABD-Türkiye ve diğer ülkeler beraber çalışıyor. Fanatik, aşırı uç olmayan Suriyelilerle temas içindeyiz ve yardım ediyoruz. Nasıl organize olmaları gerektiğini, güvenli iç iletişimlerini nasıl yapacaklarını onlara göstermeye çalışıyoruz. Eğer Suriye yönetimi bir yıl önce hükümetinizi dinleseydi, uluslararası gazetecileri topraklarına alırdı. Esad, Davutoğlu'na 13 kez söz verdi ama yerine getirmedi. Sizin mesleğinize bunun gücüne inanıyoruz. Gerçek her zaman diktatörleri aşağıya çekecektir.

ABD'deki seçimlerden sonra ne olur, ABD, Suriye konusunda daha somut adımlar atar mı?
Ben kehanetçi değilim, büyükelçiyim. Obama ve Romney'in tartışmalarını izlediyseniz , ikisi de Amerikan halkının Suriye konusundaki endişelerini yansıtıyorlar. Biz istikrarsızlıktan bu çatışmanın zayıf ülkelere yansımasından endişeliyiz. Siz güçlü bir demokrasisiniz. Obama tutarlı, ihtiyatlı davranıyor. Bunun değişeceğine inanmıyorum. Bu askeri yardıma dönüşür mü bunu bilmiyorum.

Suriye'de tampon bölge, uçuşa yasak bölge olur mu?
BM Güvenlik Konseyi'nin 7 madde konusunda harekete geçmesi gerektiğini söyledik. BM Genel Kurulu ile çalışmayı sürdüreceğiz. Ruslarla diyalog içinde kalacağız. İran diplomasiye katılmıyor. Türkiye'nin güçlü etkisi sayesinde İranlıların yaklaşımlarının değişeceğini umuyorum. BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan tampon bölge zorlaşıyor. Bu zaten uçuşa yasak bölgeyi de beraberinde getiriyor. Ben Esad olsam, her sabah uluslararası toplumun baskısı ne olacak diye endişe ederdim.

Koşullar Türkiye'yi BM olmadan fiili bir tampon bölgeye zorlarsa tavrınız ne olur?
Türkiye güçlü kendinden emin orantısal müdahale etmiştir bugüne kadar. Türkiye büyük güç ve böyle davrandı. Bunun değişeceğine dair bir neden görmüyorum. Ancak her şeyi dikkate alıyoruz. Yakın temas içindeyiz. Askeri kuvvetlerimiz de (Türkiye - ABD ) temas içinde. İki ülkenin askeri uzmanları arasında bu hafta özel bir görüşme var. Asker tüm olasılıklara bakıyor. Tampon bölge ile ilgili bir karar alınmadı ama gerekli hale gelirse Türkiye ve müttefiklerinin gücü ile her türlü olasılık gündemde olacaktır.

Türkiye'de Suriye sınırında ABD özel kuvvetlerinin konuşlandırıldığına dair iddialar var. Doğru mu? Bizim büyükelçilikte özel kuvvetler yetkililerimiz daima var. Günlük çalışıyorlar. İki üç yetkiliden bahsediyorum. Silahları yok. Bunlar parlak insanlar, silahları beyinleri ve zekaları. Son iki yıldır Türkiye ve ABD özel kuvvetleri çalışmalar sürdürüyor. Ama bu rutin. Rutin dışı bir şey yok.

Esad'a yaptırımlar sonuç veriyor mu?
Yaptırımlar Esad'a zarar veriyor. Parası bitiyor. Bu da yıpratıyor. Daha etkili olması için zamana ihtiyaç var.

Sizce kamuoyu olası bir savaş hakkında ne düşünüyor?
Bana göre çoğu Türk askeri çatışma istemiyor. Bence ABD ya da diğer ülkelerin kuvvetlerinin de Türkiye'ye gelip tampon bölge oluşturmasını da istemiyorlar. Hiçbirimiz genç insanlarımızın silahla Suriye'ye girmesini istemiyoruz. Esad bunu din savaşına dönüştürmeye, mezhep savaşına döndürmeye çalışıyor. Bu bizi endişelendiriyor. Kardeşler arası bir savaşa girmek istemiyoruz.

El Kaide lideri Usame bin Ladin'i yakalayan ABD nasıl oluyor da PKK liderlerinden Karayılan ve diğerlerinin yakalanmasında Türkiye'ye gerekli yardımı yapmıyor? Yapmıyor mu?
Türk hükümetiyle PKK ve Kandil konusundaki tüm istihbarat bilgilerini paylaşıyoruz. Daha da fazlasını önerdik. Bin Ladin'in yakalanmasında, çoklu disiplinli yaklaşım sergiledik. İleri teknolojiden, özel harekattan, kolluk kuvvetlerinden yararlandık. Türk hükümetine de PKK ile mücadele konusunda önerimiz oldu, kullandığımız taktik, teknik prosedürleri paylaşmayı önerdik. Hükümetinizle yaptığımız gizli çalışmalara girmeyeceğim. Biz onlara bunu sunuyoruz. Ancak Türk yetkilileri mücadelelerini yasalara, deneyimlerine göre yapıyorlar. Biz daha da yakın şekilde çalışmaya hazırız.

Şu ana kadar PKK'yı askeri açıdan yenmemiş olmamız hem Türkiye'nin hem ABD'nin üzüldüğü bir konu. Ama bu mücadele konusunda ABD'ye yönelik şüphe beni üzüyor hatta sinirlendiriyor. Çünkü böyle olunca düşman müttefikler arası ilişkiye şüphe yerleştirmekte başarılı oluyor. Bu düşmanlara umut veriyor olabilir. Türkiye tek başına, ABD onu desteklemiyor diyenlere soruyorum.... "Niye buna inanıyorsunuz ?" Biz daha akıllı yöntemlerle daha yakın çalışmaya hazırız. İstihbarat veriyoruz ama beraber yararlanmıyoruz, biz istihbarat veriyoruz. Türkiye nasıl kullancağına kendi karar veriyor.

Bizim Ladin'in yakalanma sürecinde savaş uzmanlarımız, istihbaratçılarımız, kolluk kuvvetlerimiz hepsi birlikte çalıştı. Çok disiplinli bir yaklaşımla yakaladık. Biz bu deneyimi paylaşmak, yapmak için hazırız. Türkiye'ye saygı duyuyoruz, ne yapması gerektiğini söylemiyorum. Deneyimi paylaşmaya hazırız.

Bunu açar mısınız?
Açmam gerçekten. Düşmanımızın bizim kapasitemizi bilmesini istemeyiz. Türkiye'nin kanunlarına, geleneklerine saygı duyuyoruz. Türkiye işbirliğinin ölçüsüne kendi karar veriyor. Biz buna saygı duyuyoruz.