ABD'li amatör fotoğrafçı Sarai Sierra'nın ortadan kayboluşu, yaklaşık 10 günlük aramalar sonunda cesedinin Sarayburnu’daki surlarda bulunmasıyla sonuçlanmıştı.

İlişkili Haberler


CNN, ABC, Fox News ve CBS gibi kanalların cesedin bulunduğu yerden yaptıkları canlı yayınlar, özellikle ABD basınının cinayete gösterdiği yoğun ilgiyi ortaya koyarken, New York'ta yapılan basın toplantısında bir iddia ortaya atıldı.

Sierra'nın cesedinin bulunması sonrası da dile getirilen ABD istihbaratının Türk emniyetine yardımı konusu, bu kez ABD Kongre Üyesi Michael Grimm tarafından seslendirildi.

Grimm, New York Staten Island'ta Sierra'nın ailesiyle düzenlenilen basın toplantısında, Türk yetkililerin FBI'dan soruşturmaya yardımcı olmalarını istediğini ve FBI'ın da destek verdiğini kaydetti.

ÖLÜMÜ ARAŞTIRILIYOR
Birinci önceliklerinin Sarai Sierra'nın cenazesini New York'a getirmek olduğunu ifade eden Grimm, Türk polisi içinde oluşturulan özel bir ekibin bölgeden topladığı görüntüleri incelediğini ve Sierra'nın nasıl öldürüldüğünü araştırdığını söyledi.

ABD Kongre Üyesi Michael Grimm ve Sarai Sierra'nın annesi ile babası
ABD Kongre Üyesi Michael Grimm ve Sarai Sierra'nın annesi ile babası

Basın toplantısında konuşan Sarai Sierra'nın babası Dennis Jimenez, kızlarının Türkiye'nin zengin tarihi eserleri ve mimari yapısıyla çok ilgilendiğini ve bu yerleri görmek ve fotoğraf çekmek için Türkiye'ye gittiğini söyledi.

TÜRK POLİSİNE TEŞEKKÜR
Gözyaşları içinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Sierra'nın annesi Betzaida Jimenez, ''Türk polisine teşekkür etmek istiyorum. Kızımı bulmak için araştırmanın ötesine geçtiler. Onu tanımamalarına rağmen aradılar'' diye konuştu.

ÇOCUKLARINA SÖYLENMEDİ
Sarai'nin annesi Jimenez, torunlarına henüz annelerinin başına gelenleri anlatmadıklarını belirtti. Torunlarına sadece babalarının tatil sonrası annelerini almaya gittiğini söylediklerini kaydeden anne Jimenez, çocuklara gerçeği babalarının dönüşünün ardından söylemeyi planladıklarını anlattı.

ABD DIŞİŞLERİ DE FBI DEDİ
Öte yandan konu, Sierra'nın öldürülmesi ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland'a soruldu.
Günlük basın toplantısında soru üzerine konuşan Nuland, soruşturmayı yürüten Türk polisi ve Türk yetkililerle çalışmaya devam ettiklerini kaydetti.

Sözcü Nuland, ''Türk hükümetiyle işbirliğimiz gerçekten olağanüstü. FBI, saldırıya yönelik soruşturmanın yürütülmesinde, Türk polisiyle yakın koordinasyon yürütüyor'' dedi.