'Türkiye gözünü Afrika'ya dikti'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 günlük Afrika gezisi dünya basınında ilgi odağı oldu. İngiliz Financial Times gazetesi, Erdoğan hükümetinin Avrupa pazarlarından uzaklaşırken, dünya genelinde ön saflarda bir role soyunduğunu yazdı.

07.01.2013 - 10:50

'Türkiye gözünü Afrika'ya dikti'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 günlük Afrika gezisi İngiliz Financial Times gazetesine, "Afrika'da nüfuzunu artırma arayışındaki Türkiye'' başlığıyla konu oldu. Haberde, Türkiye'nin Çin, Brezilya ve Hindistan'dan sonra, Afrika'da ekonomik ve siyasi etkisini artırma çabasında olduğu belirtildi.

İngiliz Financial Times, Türkiye'nin ekonomik krizdeki Avrupa'dan giderek uzaklaşırken, yeni pazar arayışına girdiği ve dünyanın her köşesinde gücünü artırmak için çaba gösterdiği ileri sürüldü.

Türkiye'nin son 3 yılda Afrika kıtasında 19 elçilik açtığı hatırlatılarak, Çad, Gine ve Cibuti'deki elçiliklerin de bu ay sonuna kadar hizmete girecekleri vurgulandı.

MERKEZ SOMALİ
Türkiye'nin Afrika'ya girişinde Somali'yi ana karargahı olarak belirlediği ifade edilen haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılındaki Somali ziyaretinin önemine dikkat çekildi. Afrika kökenli olmayan bir dünya liderinin 20 yıl aradan sonra ilk kez Somali'yi ziyaret ettiği vurgulandı.

7.5 MİLYAR DOLAR TİCARET HACMİ
Haberde, Türkiye'nin Sahra altı Afrika ülkeleriyle 2000 yılında 742 milyon dolar olan ticaret hacminin 2011 yılında 7.5 milyar dolara çıktığı da belirtildi.

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'nin Afrika ile güçlenen ilişkilerinde Fethullah Gülen okullarının rolüne de dikkat çekti. Gazete, Gülen hareketine yakın bir örgüt olarak nitelediği Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu TUSKON'un Afrika şirketleriyle kurduğu bireysel bağların da ilişkileri güçlendirilmesinde önemli rol üstlendiğini ileri sürdü.

5 GÜNLÜK AFRİKA ZİYARETİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 gün sürecek Afrika ziyareti dün başladı. Erdoğan 6-11 Ocak tarihleri arasındaki Gabon, Nijer ve Senegal'i ziyaret edecek.

2015'TE 50 MİLYAR DOLAR HEDEFİ
Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle olan toplam ticaret hacmini 2015 yılı itibariyle 50 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirterek Başbakan Erdoğan, ''Türkiye'nin Afrika kıtasına olan yönelimi sadece ekonomik ve ticari hedeflerle sınırlı değil. Bu noktada çok daha bütüncül bir politika izliyor, Afrika'nın gelişmesi ve kalkınması için çabalarımızı da sürdürüyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...